Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA se contabilizeaza ajustarea baza TVA la firma aflata ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

se contabilizeaza ajustarea baza TVA la firma aflata in inactivitate temporara?

buna ziua
as vrea sa stiu daca se contabilizeza suma rezultata din ajustarea bazei de TVA deduse pentru marfuri privind anularea ,din oficiu, a inregistrarii in scopuri de TVA ca urmare a starii de inactivitate temporara a societatii.
Suma am inscris-o in ultimul decont de TVA depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA asa cum prevede orin ANAF art.153 din CF si am achitat-o.
La finante apare suma in fisa contribuabil si plata efectuata
Va multumesc anticipat ptr.raspuns
da binenteles, inregistrati ajustarea si plata TVA si in evidenta societatii,in contabilitate , cu atat mai mult cu cat a-ti facut demersurile legale pentru ajustare;