avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... legea asigurarilor obligatorii a locuintelor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

legea asigurarilor obligatorii a locuintelor

Va rog sa-mi spuneti daca o societate are mai multe active sub forma de cladiri dar nu locuieste in niciuna(deci nu are destinatie de locuinta) trebuie sa plateasca aceasta asigurare obligatorie pentru ele? Cladirile sunt inchiriate la diverse firme care isi desfasoara activitatea in ele
Cel mai recent răspuns: ContSters174925 , utilizator 22:12, 18 Mai 2011
Aceasta lege e numai pentru cladirile cu destinatie de locuinata.
narcisa iliescu a scris:

Va rog sa-mi spuneti daca o societate are mai multe active sub forma de cladiri dar nu locuieste in niciuna(deci nu are destinatie de locuinta) trebuie sa plateasca aceasta asigurare obligatorie pentru ele? Cladirile sunt inchiriate la diverse firme care isi desfasoara activitatea in ele

Legea asigurarii obligatorii cu PAD, este destinta numai proprietarilor de imobile cu destinatia de LOCUINTA (inregistrate ca atare la primaria locala)Deci atentie: verificati cum figureaza inregistrata cladirea/spatiul, idiferent care este utilizarea efectiva!
Conform legii toate cladirile cu destinatia de locuinta se asigura obligatoriu indiferent de cine este proprietarul si indiferent de utilizrea ei la data incheierii asigurarii.
Nefiind destinatie de locuinta , nu trebuie incheiat acest tip de asigurare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare obligatorie pentru locuintele nereceptionate de benficiar Emil Lasconi Emil Lasconi Buna ziua, Am o intrebare legata de asigurarile obligatorii pentru locuinte si anume daca acestea sunt obligatorii pentru locuintele nefinalizate de ... (vezi toată discuția)
Asigurarea obligatorie alexadutu alexadutu asigurarea imobil este obligatorie la persoane juridice ? (vezi toată discuția)
Asigurare locuinta gabi.b gabi.b In octombrie 2010 am cumparat un apartament prin Programul Prima Casa - Raiffeisen Bank (persoana fizica) . Odata cu acest credit mi-au facut obligatoriu cei ... (vezi toată discuția)