Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... probleme la fostul loc de munca(dosar penal... acuzat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

probleme la fostul loc de munca(dosar penal... acuzat pe nedrept)

Buna ziua,
am lucrat fara carte de munca la o firma de distribuire alimente
Marfa luata din fabrica de productie era luata de mine cu aviz de insotire a marfii, dupa care eu o distribuiam astfel:o parte din marfa cu factura si chitanta si restul fara factura (la negru) .Banii incasati la negru erau predati de mine patronului direct , fara a avea dovada ca i-am dat banii respectivi. ( am avut incredere in el)
Acum dupa aproximativ 4 luni de la data de cand am plecat de la el am primit citatie de la politie sa ma prezint in dosar penal pentru frauda si inselaciune (pretext ca am furat eu banii pe marfa vanduta la negru , bani pe care i-am dat lui fara a avea dovada ca i-am dat .
Spuneti-mi va rog ce sa fac ? Ce poate sa imi faca daca eu nu am avut nici carte de munca ?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Sa inteleg ca patronul,implicit,recunoaste ca a folosit munca la negru?
andymaurul, utilizator
prezentati-va la politie, spuneti adevarul. daca nu va faceti vinovat de nicio fapta, asa cum afirmati, in principiu, nu trebuie sa va faceti griji.

dvs cum ridicati banii de la cei carora le furnizati marfa si pe care ii dadeati patronului la negru, cu chitanta sau fara?

mai exista posibilitatea ca vreunul dintre clientii formei pt care ati lucrat sa fi sesizat politia ...
trebuie sa vedeti exact cine si de ce a sesizat organele de cercetare penala si ce calitate aveti dvs in dosar;
in ce calitate ati fost citat?
ContSters22096, utilizator
Nici dumneavoastra nu trebuia sa acceptati sa vindeti marafa " la negru".
Da , recunoaste.... am uitat sa mentionez ca are relatii multe la politie,eu cred ca este o incercare de a ma forta sa recunosc ceva ce nu am facut.
Poate sa mearga la Tribunal cu aceste acuzatii ?
eu pot sa ma folosesc de faptul ca nu am avut carte de munca?
Luam banii fara chitanta si la fel ii dadeam patronului