Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Medic dentist - pfa?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Medic dentist - pfa?

Buna ziua.
As vrea si eu niste pareri legate de infiintarea unui pfa de catre un medic dentist. La registrul comertului mi s-a spus ca doctorii nu pot face pfa. Inainte stiu ca s-au infiintat pfa de catre doctori. De asemenea, un medic dentist poate face SRL dar nu PFA.
Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicio baza legala, nici ca s-ar putea, nici ca nu.
Puteti sa ma lamuriti, va rog, si daca se poate, cu indicarea textului de lege.
Multumesc.
annyea a scris:

Buna ziua.
As vrea si eu niste pareri legate de infiintarea unui pfa de catre un medic dentist. La registrul comertului mi s-a spus ca doctorii nu pot face pfa. Inainte stiu ca s-au infiintat pfa de catre doctori. De asemenea, un medic dentist poate face SRL dar nu PFA.
Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicio baza legala, nici ca s-ar putea, nici ca nu.
Puteti sa ma lamuriti, va rog, si daca se poate, cu indicarea textului de lege.
Multumesc.

buna ziua si eu....intrebarea mea este similara, DAR in cazul in care eu sunt profesoara de l engleza si doresc sa dau meditatii , pot sa infiintzez un PFA ?

daca DA, ce docimente sunt necesare si cat direaza si ...astept infrmatii

mii de multumiri anticipate
pentru activitatea pe care vreti sa o desfasurati va puteti autoriza ca PFA la RC din localitatea unde urmeaza sa va stabiliti sediul. In acest sens veti depune urmatoarele documente:
[ link extern ]