avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Medic dentist - pfa?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Medic dentist - pfa?

Buna ziua.
As vrea si eu niste pareri legate de infiintarea unui pfa de catre un medic dentist. La registrul comertului mi s-a spus ca doctorii nu pot face pfa. Inainte stiu ca s-au infiintat pfa de catre doctori. De asemenea, un medic dentist poate face SRL dar nu PFA.
Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicio baza legala, nici ca s-ar putea, nici ca nu.
Puteti sa ma lamuriti, va rog, si daca se poate, cu indicarea textului de lege.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: A. Ionut , Consilier juridic 21:15, 26 Iulie 2009
annyea a scris:

Buna ziua.
As vrea si eu niste pareri legate de infiintarea unui pfa de catre un medic dentist. La registrul comertului mi s-a spus ca doctorii nu pot face pfa. Inainte stiu ca s-au infiintat pfa de catre doctori. De asemenea, un medic dentist poate face SRL dar nu PFA.
Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicio baza legala, nici ca s-ar putea, nici ca nu.
Puteti sa ma lamuriti, va rog, si daca se poate, cu indicarea textului de lege.
Multumesc.


buna ziua si eu....intrebarea mea este similara, DAR in cazul in care eu sunt profesoara de l engleza si doresc sa dau meditatii , pot sa infiintzez un PFA ?

daca DA, ce docimente sunt necesare si cat direaza si ...astept infrmatii

mii de multumiri anticipate
pentru activitatea pe care vreti sa o desfasurati va puteti autoriza ca PFA la RC din localitatea unde urmeaza sa va stabiliti sediul. In acest sens veti depune urmatoarele documente:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spațiul pentru un cabinet stomatologic Ion.Me Ion.Me Buna ziua tuturor! Unde as putea gasi cele mai noi si relevante informatii despre regulamentul in ceea ce priveste spatiul pentru un cabinet stomatologic? Care ... (vezi toată discuția)
Cabinet medical gabrielatiril gabrielatiril Sunt medic MG si in urma obtinerii competentei ( homeopatie ) doresc sa-mi deschid cabinet , respectiv sa inchiriez un cabinet intr-o miniclinica medicala . ... (vezi toată discuția)
8621 si 8622-coduri caen interzise zanabuna zanabuna Pt o societate comerciala care vrea sa-si deschida si cabinet medical: am voie sa am so codurile Caen de mai sus. Am vazut pe site-ul ONRC ca e nevoie de ... (vezi toată discuția)