Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... autorizatie pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

autorizatie pfa

mi-am facut un pfa, si am primit certificatul de inregistrare, si certificatul constatator pentru sediu si punctul de lucru. Acum urmeaza s ama duc la finante. Insa nu am primit autorizatie de functionare. Pentru pfa se mai elibereaza autorizatie de functionare, sau certificatele constatator tin locul autorizatiei? Mentionez ca mi-am facut pfa pentru inchiriere casute, teren campare. Va multumesc
Autorizatia de functionare si fisa de valabilitate se solicita si se elibereaza de Primarie. Ca urmare, va trebui sa va adresati acesteia, intocmind un dosar cu urmataorele documente:
-copie CUI + copie CI
-copie act de spatiu + extras CF
-copie certificat constatator
-acordul vecinilor (daca este cazul)
-cerere
Da, certificatul constatator primit de la registrul comertului "tine" loc de autorizatie.
In plus, atat in Bucuresti cat si in tara unele primarii mai doresc o "autorizare suplimentara", (in Bucuresti de ex. sunt sectoare care nu solicita acest lucru) fapt pentru care asa cum a spus antevorbitorul meu mai trebuie facut inca un dosar si luat si de acolo un fel de acord de functionare.