Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ag asociatii proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ag asociatii proprietari

Fac parte dintr-o asociatie de proprietari care are 205 apartamente.Presedintele as. este sprijinit politic si face ce-l taie capul fara sa raspunda de faptele lui care de fapt sunt impotriva legii 230.Situatia este de mai multi ani la fel si ori de cate ori dorim sa-l schimbam nu reusim . Am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa ne facem o alta asociatie de aceasta data pe scara ,dar spreghinionul nostru presedintele locuieste pe aceasta scara .Intrebarea mea este nu putem rupe de asociatie si putem face una pe scara ,in ce conditii.
Conform art 6 (4) din HG nr 1588/2007
Acordul privind infiintarea asociatiei de proprietari se obtine cu votul a cel putin jumatate plus unu din numarul proprietarilor apartamantelor si al spatiilor cu alta destinatie decat acea de locuinta din cadrul cladirii,scarii sau tronsonului respectiv,dupa caz

Pentru infiintarea de asociatie de proprietari noua ,urmeaza sa parcurgeti cu atentie L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 care precizeaza etapele necesare pentru infiintarea unei asociatii de proprietari
Anterior hotararii de infiintare asociatie este de preferat sa contactati furnizorii de servicii ,pentru a verifica daca exista posibilitatea tehnica de contorizare
Multumesc! Actualul prse. mai nou a inceput sa acorde ajutoare de inmormantare fara sa aiba un buget aprobat in ag,iar de anul acesta plateste si comisia de cenzori ca sa-i acopere neregulile,nu avem cont in banca,contributiile la fondul de rep.nu se mai regasesc niciunde,ne fura si nu putem face nimic . Nu raspunde in tremen legal la solicitarile pe care le facem in scris , ... nu respecta hotararile AG, se ghideaza dupa o carte a lui Opaina..Legea 230 se interpreteaza fara a se lua in calcul si Normele de aplicare ale legii 230! Ce se poate face in ac situatie?
1-Daca exista indicii temeinice care demonstreaza incalcarea normelor in vigoare,de catre proprietarul care a fost mandatat sa reprezinte interesele generale ale proprietarilor ,in temeiul art 32 din L nr 230/2007
Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin,membrii comitetului executiv ,inclusiv presedintele asociatiei de proprietari,raspund personal sau in solidar ,dupa caz,in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat

2-Daca situatia nu poate fi solutionata amiabil la nivelul asociatiei de proprietari pentru lamurirea aspectelor,eventual verificarea financiar contabila ,sesizati oficial autoritatile in drept = serviciul specializat din primarie ,eventual parchet