Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubina parasind domiciliul impreuna cu cei 2 copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubina parasind domiciliul impreuna cu cei 2 copii

buna ziua,am si eu 1 poveste foarte delicata si in mare parte nu prea stiu ce sa fac?cam asa incepe.Concubina mea cu care stau impreuna de aproape 11 ani a parasit domiciliul si mi-a luat si fetita in varsta de 9 luni si baietelul in varsta de 7 ani,eu avind mai multe proprietatii nu eram la acel domiciliu in momentul cind ea l-a parasit,m-am pomenit cu 1 sms a2a zi dupa ce plecase[lucru care eu nu-l stiam]sa ma duc la maicasa care locuia in alta localitate sa-mi dea cheile casei,lucru pe care l-am facut imediat,am ajuns acolo si impreuna cu maicasa care o asista in discutia cu mine,am intrebato ce s-a intimplat si de ce a luat aceasta hotarare[eu nu beau,nu am batuto,nu am vorbit urat cu ea niciodata in acesti anii,ne intelegeam extrem de bine si nui lipsea absolut nimic, urma sa ne casatorim in iulie,traia in cele mai bune conditii posibile,reluand de mai sus concubina mea mi-a raspuns ca eu sint foarte rece fata de ea in ultima vreme si asta nu e viata ca eu sa fiu plecat tot timpul cu serviciul in alta localitate si ca i-ar trebui 1 timp de gindire ,am fost de acord cu hotararea ei l-a lasat pe baietel sa vina cu mine,mi-am vazut fetita am plecat si nu a fost nicio problema,seara m-a sunat si mi-a spus ca vrea sa stam de vorba,am plecat din nou in localitatea care se afla la 18 km distanta,am ajuns si am inceput discutia,problema ei care o deranja era ca ea credea ca nu o mai iubesc si stau cu ea doar pentru copii,lucru care normal nu este asa,eu am incercat sa o linistesc si i-am spus sa vina cu mine acasa si sa discutam acasa problemele care le aveam in speranta ca maicasa nu se va mai baga intre noi,de ce spun maicasa pentru ca eu asa cred ca maicasa are 1 foarte mare influenta negativa asupra ei,lucru care s-a demonstrat in trecut foarte des pentru ca ele erau certate tot timpul,si inainte de a pleca de la domiciliu maicasa a stat 4 zile acolo,la 2 zile dupa ce maicasa a plecat ,concubina a parasit domiciliul impreuna cu cei 2 copii,situatia financiara a familiei concubinei mele este foarte proasta.revenind la cele de mai sus cind am fost chemat inapoi dupa ce ne-am inteles sa vina cu mine acasa si cu fetita de 9 luni pentru ca fetita era acolo in conditii foarte proaste de locuit, a fost de acord cind sa ne pregatim de plecare o aparut din nou maicasa care i-a spus sa nu plece pentru ca este foarte obosita si mai bine sa se mai gindeasca,concubina mea mi-a propus sa raman acolo cu ea peste noapte si sa plecam a2a zi,daca am vazut ca nu am incotro am acceptat si am ramas acolo pina a2a zi,mama concubinei a plecat la servici la ora 5 dimineata pentru ca facea naveta,cind m-am trezit totul era in regula si i-am spus concubinei mele sa plecam pentru ca baietelul ne asteapta acasa impreuna cu tatal meu,concubina mea mi-a spus ca nu vine si ca ar mai trebui sa se mai gindeasca,eu nu am spus nimic,am luat fetita in brate am pupato dupa care am puso in patut ,mi-am sarutat concubina am iesit si am plecat,a mai trecut 1 zi ,intre timp eu nu am mai fost acolo ci doar comunicam telefonic cu concubina mea,dupa 2 zile am incercat din nou telefonic sa o conving sa vina acasa pentru ca erau si 2 copii la mijloc si trebuia sa gasim 1 solutie ,din nou a fost de acord a spus sa merg dupa ea si fetita,eu m-am urcat in masina si am plecat spre destinatie,pe drum am primit 1 telefon din partea mamei concubinei,ami spunea ca ar mai trebui sa o las pe concubina sa se mai gindeasca,eu m-am cam suparat si i-am spus ca ea a hotarat sa vina si ma duc dupa ea si as vrea ca maicasa cu care vorbeam la telefon in acel moment sa nu se mai bage intre noi,mi-a inchis telefonul,am incercat sa sun din nou si nu mai raspundea niciuna din ele la telefon,mi-am continuat drumul si am ajuns la domiciliul lui maicasa,cind am ajuns acolo nu am mai gasit nici concubina nici fetita si nici pe mama concubinei mele,am gasit doar pe fratele concubinei care mi-a spus ca nu stie nimic unde au plecat,am incercat sa-mi sun concubina dar telefonul era inchis:(am tot incercat sa sun dar fara rezultat,in final am sunat 1 sora de a concubinei mele cu care am putut sta de vorba si care mi-a spus ca concubina mea se ascunde de mine pe motivul ca eu as vrea sa-i iau fetita si sa fug cu ea lucru care nu era adevarat,1 om normal care gindeste asi poate da usor seama ca puteam lua fetita in noaptea care am dormit acolo.din acel moment nu am mai avut niciun fel de comunicare cu concubina mea,am incercat sa o contactez telefonic si nu mai rapunde la acel numar,mama concubinei se fereste de mine,sint mintit de rudele ei de fiecare data cind intreb unde este,nu mi-am mai vazut fetita de 7 zile si nici concubina nu a dat macar 1 telefon sa intrebe de baietel,concubina mea era 1 mama extraordinar de buna si foarte harnica,se ingrijea de casa foarte bine si de copii,nu am avut certuri in familie,batai,relatii in afara concubinajului,m-am ingrijorat foarte tare si am anuntat politia ,care o cauta deja de cateva zile bune si nui da de urma,au fost audiati toti care ei erau rude inclusiv mama ei care minte in continuare ca nu stie unde se afla,nu au situatie financiara si nici conditiile necesare pentru a creste 1 copil,am alertat protectia copilului care a dat diverse telefoane pe la sectiile de politie,eu mi-am dat seama ca nu mai are rost sa ma impac cu ea pentru ca nu mai am incredere in ea din moment ce se ascunde de mine fara motive,m-am gindit sa merg pe cale legala pentru a incerca sa-mi fie incredintatii copii,pentru caea nu are niciun fel de venit,niciun domiciliu al ei,domiciliul legal pe buletin fiind cel pe care l-a parasit,copii sint trecuti pe numele meu,ce as mai putea sa fac in aceasta situatie?in afara de calea judecatoreasca pentru ca nu vreau sa-i fac nici concubinei mele rau deoarece la urma urmei este mama copiilor mei si nu as vrea sa o despart de ei,as fi vrut sa ma inteleg cu ea sa comunicam sa ramina fetita la ea si sa o pot ajuta in continuare sa o creasca indiferent daca ar fi vrut sa vina sau nu acasa,dar problema este ca nu vrea sa comunice cu mine si nici de baietel vad ca nu o mai intereseaza.
cyberxxl2004, utilizator
1. Incercati mai intai sa va consultati cu un psiholog specializat in astfel de cazuri si apoi alegeti varianta legala ( drept de vizitare, stabilirea unei pensii de intretinere, etc.)
in cazul neajungeri la o intelegere cu concubina,ce sanse as avea sa-mi fie incredintatii copii,din moment ce ea nu are nicio posibilitate de ai creste si nici conditiile necesare,mama ei are doar 500 lei pe luna salar si mai are de intretinut si alte persoane,banuiesc ca toate aceste probleme sint cauzate de mama ei care a facut la fel si a lasat pe drumuri 6 copii,au fost datii afara din casa din cauza amantului mamei ei.
Incercati sa rezolvati problema incredintarii copiilor, si nu numai, pe cale amiabila la un birou de mediator, cred ca puteti clarifica multe aspecte, dar pentru a se putea parcurge procedura medierii trebuie sa fie de acord cu aceasta toate partile implicate in conflict. Dar merita incercat
da este si aceasta o posibilitate si chiar ar fi convenabila,dar problema cea mai mare este ca nu exista comunicare intre mine si concubina si nici familia ei nu discuta cu mine totii si-au schimbat nr. de telefon,cind ma duc la ei acasa nimeni nu vrea sa iese afara la discutie,si la seful de post a spus ca nu se alfa acolo,lucru care nu este adevarat eu afllind din sursele mele ca a fost vazuta chiar recent acolo la poarta impreuna cu fetita,probabil ca aceasta femeie are 1 problema serioasa cu psihicul si chiar a intrat in boala geloziei spunind la diverse persoane ca eu as trai cu alta femeie si de aceea a plecat de acasa,nici macar nu vrea sa fie ajutata,daca nici macar cu baietelul nu vrea sa vorbeasca din moment ce nu a sunat si nu a trimis niciun mesaj,nici la mine pe telefon nici parintilor mei si nici macar nu a venit sa-l vada,ea nu putea sa stea 1 singura zi fara acest baietel si acum totul este schimbat fara niciun inteles pentru mine.
cyberxxl2004, utilizator
Buna dimineata,
Mai devreme sau mai tirziu,concubina dvs.va fi obligata sa fie fata in fata cu dvs.Este puternic sub influenta ( nociva )sa spun asa,a mamei ei si va fi destul de greu sa o aduceti la sentimentele initiale,dar cind va da cu adevarat de greutatile vietii si aici ma refer la diferenta de confort avuta la dvs.si lipsa banilor,va incepe sa-i fie dor de acasa.
[ Posibil ca mama ei sa gindeasca si ca isi va ( imbunatatii situatia materiala),spuneti ca aveti mai multe proprietati si nu m-ar mira sa ridice anumite pretentii.]
Este numai o parere,( din pataniile altora).

Insistati totusi sa luati legatura cu mama copiilor dvs. Sper sa constientizeze unde-i este locul cel mai potrivit...alaturi de/in familie...:luck: