Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Sa comentam stirea zilei... de azi
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Sa comentam stirea zilei... de azi

Dominique Strauss-Kahn, directorul general al Fondului Monetar International, a fost retinut sambata seara pe aeroportul JFK din New York si urmeaza sa fie pus sub acuzare pentru agresiune sexuala. (:stunned:)
Strauss-Kahn, potential candidat socialist pentru alegerile prezidentiale din Franta din 2012, "va fi inculpat pentru agresiune sexuala, sechestrare de persoana si tentativa de viol", a declarat sambata seara un reprezentant al politiei din New York.

M-as bucura daca atunci cand va socheaza / impresioneaza / marcheaza ceva ce s-a intamplat intr-o zi, ati pune si am comenta uite-asa :rtfm:

Am uitat sa pun linkul:
[ link extern ] /

Eu cred ca respectiva doamna n-a vrut sa se imprumute... Uite, noi ne-am imprumutat, ca altfel cine stie ce ne facea Jeffrey Franks :">
ContSters196669, utilizator
Buna ziua !
Dincolo de functiile mai mult sau mai putin importante pe care le detinem , suntem OAMENI , dar sunt oameni intre oameni .... Acum , chiar daca e acuzat ...exista prezumtia de nevinovatie ...
adrianmarin a scris:

Acum , chiar daca e acuzat ...exista prezumtia de nevinovatie ...

Clar, pana la urma justitia va hotari daca este vinovat sau nevinovat. Insa totusi o astfel de functie implica un anumit comportament, total diferit de cel al unui om invins de hormoni.
Parerea mea :)
ContSters196669, utilizator
Coincidenta : aseara am re-re-re ... vazut un film.

Este vorba despre "Wag the Dog" , un film mai vechi , cu Dustin Hoffman si Robert De Niro .Pentru cei care nu stiu de acest film, imi permit in cateva vorbe sa-l descriu : presedintele unui stat important , surprins la debutul unui posibil scandal sexual de catre presa, in preajma alegerilor , angajeaza un specialist (De Niro ) in manipulare sa abata atentia media de la acest scandal ; acesta il angajeaza pe un regizor(Hoffman ) si impreuna creaza un "razboi" cu Albania .
Razboiul este urmarit cu mare interes de catre cetatenii acelui mare stat si devine principala tema a media . Bineinteles , acesta trebuie finalizat cu victoria marelul stat , ceea ce se si intampla .

Era necesar si un erou, "creat" de catre cei doi , utilizand , dintr-o eroare , un puscarias arestat pentru ca a violat o calugarita . Numele eroului : Schumaher , similar cu shoe -pantof si de aici o intrega manifestare de simpatie cu eroul din partea cetatenilor : simpatizantii aruncau pantofii vechi in copaci, pe strada etc .
Era un erou popular si iubit .
Pe cand eroul nostru era pregatit pentru repatriere( venea de pe teatrul de razboi ) si pentru a fi adus in fata cetatenilor si cinstit cum se cuvine, vechea lui meteahna reapare si este ucis de tatal unei fete pe care a incercat sa o violeze .
S-a ales praful de erou, asa ca scenariul a fost schimbat si ... eroul adus un pic mort, impachetat in drapelul national. Toata cinstea din partea natiunii pentru acel erou ...

Regizorul( Hoffman ) nu concepe ca numele sau sa nu fie asociat cu acel scenariu dorind sa faca publica intreaga poveste , prin urmare , a doua zi este gasit mort , infarct , pe proprietatea sa .

Alegerile au decurs cum trebuia, votul exprimat de cetateni confirmand ca presedintele este un tip destoinic,un invingator in razboi si merita inca un mandat .

:coffee:

Magda Staicu a scris:

'' Pe cand eroul nostru era pregatit pentru repatriere (ca si al nostru) [...] vechea lui meteahna reapare''

E greu de crezut ca la 62 de ani a fost prima oara coplesit de testosteron :acute:
Poate o sa demonstreze apararea lui ca menajera era angajata ca sa-l compromita si de fapt ea il fugarea prin apartament iar el n-ar fi putut sa scape de pericol decat cu avionul, ca era prea pornita sa-i ascunda pantalonii - am inteles din stire ca nu ii avea la el ;)

Completare
“Sărea pe tot ce mişca. Aşa era el”. Aşa îl descriu nişte jurnalişti francezi pe şeful FMI, scrie Costi Rogozanu pe voxpublica.realitatea.net, dand si sursa: [ link extern ]

ContSters196669, utilizator
havera a scris:

Magda Staicu a scris:

'' Pe cand eroul nostru era pregatit pentru repatriere (ca si al nostru) [...] vechea lui meteahna reapare''

E greu de crezut ca la 62 de ani a fost prima oara coplesit de testosteron :acute:
Poate o sa demonstreze apararea lui ca menajera era angajata ca sa-l compromita si de fapt ea il fugarea prin apartament iar el n-ar fi putut sa scape de pericol decat cu avionul, ca era prea pornita sa-i ascunda pantalonii - am inteles din stire ca nu ii avea la el ;)
Buna dimineata Manuela,
Nici pantalonii,nici mintea nu au fost unde trebuie...:">
Eu am inteles din stirea respectiva,ca se afla intr-un hotel si iesise din baie,mai sarac ca Adam in tinuta.
Saracutul de el , cind menajera a reusit sa scape,din bratele lui de culturist-vestejit, fugind pe holul hotelului,el a urmarit-o putin in incercarea de a o convinge sa taca.
Inflacaratul nostru (vezi Manuela daca nu functiona aerul conditionat?:)) )bietul de el...s-a incins peste masura,si afugit din hotul,uitindu-si si telefonul...:slap: