Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Sa comentam stirea zilei... de azi
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Sa comentam stirea zilei... de azi

Dominique Strauss-Kahn, directorul general al Fondului Monetar International, a fost retinut sambata seara pe aeroportul JFK din New York si urmeaza sa fie pus sub acuzare pentru agresiune sexuala. (:stunned:)
Strauss-Kahn, potential candidat socialist pentru alegerile prezidentiale din Franta din 2012, "va fi inculpat pentru agresiune sexuala, sechestrare de persoana si tentativa de viol", a declarat sambata seara un reprezentant al politiei din New York.

M-as bucura daca atunci cand va socheaza / impresioneaza / marcheaza ceva ce s-a intamplat intr-o zi, ati pune si am comenta uite-asa :rtfm:

Am uitat sa pun linkul:
[ link extern ] /

Eu cred ca respectiva doamna n-a vrut sa se imprumute... Uite, noi ne-am imprumutat, ca altfel cine stie ce ne facea Jeffrey Franks :">
ContSters196669, utilizator
Sondaj de opinie: 49% dintre francezi vor ca Dominique Strauss-Kahn sa revina pe scena politica

Fostul director al Fondului Monetar International si membru al Partidului Socialist din Franta, Dominique Strauss-Kahn, ar trebui sa se intoarca pe scena politica franceza, daca va fi declarat nevinovat de acuzatiile de agresiune sexuala aduse de procurorii americani, au afirmat 49% dintre respondentii unui sondaj de opinie realizat de cotidianul Le Parisien. Ancheta a fost realizata dupa ce justitia americana a decis vineri sa-l elibereze pe Strauss-Kahn, fara a renunta insa la continuarea anchetei in acest dosar in care fostul sef al FMI este acuzat de abuz sexual.

45% dintre cei intervievati au afirmat ca Strauss-Kahn nu trebuie sa revina pe scena politica.

Procentul socialistilor francezi care au declarat ca vor ca DSK sa revina in prim-planul politic este de 65%, potrivit sondajului.

Sondajul de opinie a fost realizat de Harris Interactive pentru ziarul Le Parisien. In cadrul anchetei, au fost chestionati online 1.000 adulti francezi, din intre 1 iulie si 2 iulie, dupa ce un judecator din New York a decis ca Strauss-Kahn sa fie eliberat din arestul de la domiciliu.

Sursa: [ link extern ] >

Ma intreb cum ar fi relatiile Frantei cu SUA daca DSK ar castiga alegerile... :giggle: