Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca poate fi ingradit(inchiriata o parte din imobil) ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca poate fi ingradit(inchiriata o parte din imobil) sau poate fi constituita ipoteca pe un imobil asupra caruia exista constituit un uzufruct viager?

As mai dori sa stiu daca exista posibilitatea restrangerii dreptului de folosinta a uzufructuarului asupra imobilului de catre mostenitorul de drept si daca se poate garanta un imprumut cu aceste imobil ocupat de uzufructuar.

Nu poate fi restrans in niciun fel dreptul de uzufruct!
buna ziua!
uzufructuarul sa inteleg ca este bine mersi in viata, ca altfel nu v-ar mai interesa restrangerea dreptului de uzufruct.
proprietarul nudei proprietati poate sa dispuna cum doreste de nuda proprietate.
insa de exemplu in cazul in care s-ar ipoteca nuda proprietate si s-ar ajunge la o executare silita banca ar trebui sa respecte pe viitor dr uzufructuarului, ceea ce nu este prea convenabil.