avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Asupra unui apartament cu uzufruct viager este pusă o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Asupra unui apartament cu uzufruct viager este pusă o ipotecă de la Fisc pentru o sumă datorată de uzufructuar (aproximativ 12.000 de euro). Cum poate reintra în drepturi nudul proprietar?

Asupra unui apt cu uzufruct viager este pusa o ipoteca de la finante ptr o suma datorata de uzufructuar de aprox 12000 eu.
Cum poate reintra in drepturi proprietarul (nudul)?Sunt dovezi ca uzufructuarul a distrus apartamentul si ca este disparut de vreo 5 luni.
Multumesc

Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gabiupc , utilizator 21:42, 6 Mai 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reintra ? Cum a ajuns sa aiba drept de uzufruct ?
Puteti incerca in instanta sa cereti stingerea dreptului pt abuz, insa va trebui sa cereti si radierea ipotecii, sa citati si finantele, cumplicat de realizat ce va doriti.
Art. 747

Stingerea uzufructului în caz de abuz de folosinţă

(1) Uzufructul poate înceta la cererea nudului proprietar atunci când uzufructuarul abuzează de folosinţa bunului, aduce stricăciuni acestuia ori îl lasă să se degradeze.

(2) Creditorii uzufructuarului pot interveni în proces pentru conservarea drepturilor lor; ei se pot angaja să repare stricăciunile şi pot oferi garanţii pentru viitor.

(3) Instanţa poate dispune, după împrejurări, fie stingerea uzufructului, fie preluarea folosinţei bunului de către nudul proprietar, cu obligaţia acestuia de a plăti uzufructuarului o rentă pe durata uzufructului. Când bunul este imobil, pentru garantarea rentei, instanţa poate dispune înscrierea unei ipoteci în cartea funciară.


Detalii: [ link extern ]
Multumesc ptr raspuns
Ar fi mai multe posibilitati:
1.nudul nu se mai intereseaza de nimic si pana la urma apajunge la stat
2.este gasit uzufructuarul (din spusele vecinilor a fost vazut boschetar prin cartier),acesta semneaza ca renunta la drepturile lui .
In acest caz ap ramane cu datorii si va trebui sa le plateasca proprietarul si sunt sanse mari sa nu ajunga suma din vanzare cu suma datorata
3.dat in judecata ptr distrugerea proprietatii(am scos o remorca de gunoi din ap)
Nu e clar dacă s-a ipotecat dreptul de proprietate ori dreptul de uzufruct.
Dacă ipoteca s-a instituit pentru o datorie a uzufructuarului, normal ar fi fost să se ipotecat uzufructul și nu proprietatea. Vedeți ce scrie în extrasul CF.

Dacă s-a ipotecat uzufructul, ipoteca nu-l afectează cu nimic pe nudul proprietar.
Multumesc.Tot ceea ce am este un act prin care se instituie IPOTECA LEGALA;
Scrie:
se instituie dreptul de ipoteca legala in valoare de xxx reprezentand debite si majorari asupra debitorului xxx asupra A1 in favoarea AJFT sub C2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare - uzufruct viager flory104 flory104 Am devenit proprietara de apartament in 2009 prin vanzare - cumparare, de la parintii mei catre mine, in contract avand uzufruct viager fiecare. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Anulare contract vanzare cumparare cu uzufruct viager Claudi-u Claudi-u Buna seara. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva va rog din suflet.Multumesc anticipat Am cumparat o casa de la o persoana pe suma de 10.000 € ... (vezi toată discuția)
Uzufruct Sorina34 Sorina34 Am cumparat un apartament eu sunt proprietara iar varul meu are uzul fruct. Eu vreau sa il vand pot fara el? Dacă el nu e de acord cu vânzarea ap. Pot pune ... (vezi toată discuția)