Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare cumparare cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare cumparare cu uzufruct viager

Buna seara.
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva va rog din suflet.Multumesc anticipat
Am cumparat o casa de la o persoana pe suma de 10.000 € si ma rugat sa ii dau dreptul de uzufruct viager si am acceptat dar in timp persoana respectiva a inceput sa consume bauturi alcolice si sa imi tulbure linistea sa de-a foc la anumite lucruri si era aproape de a da foc la casa.
Mentionez ca am luat hotararea impreuna cu sotia de a pleca de acolo pentru ca avem un copilut de un anisor.
Si el ne tot ameninta ca ne da in judecata si ca nu mai avem ce cauta acolo
Si ne-am dori sa stim ce avem de facut sa putem sa isi pearda dreptul la uzufruct.
MULTUMESC DIN SUFLET
Buna ziua!
Va puteti adresa instantei cu o cerere privind constatarea dreptului de uzufruct ca stins având în vedere incidența abuzului de drept : ”art. 747: Stingerea uzufructului în caz de abuz de folosinţă
(1) Uzufructul poate înceta la cererea nudului proprietar atunci când uzufructuarul abuzează de folosinţa bunului, aduce stricăciuni acestuia ori îl lasă să se degradeze.
(2) Creditorii uzufructuarului pot interveni în proces pentru conservarea drepturilor lor; ei se pot angaja să repare stricăciunile şi pot oferi garanţii pentru viitor.
(3) Instanţa poate dispune, după împrejurări, fie stingerea uzufructului, fie preluarea folosinţei bunului de către nudul proprietar, cu obligaţia acestuia de a plăti uzufructuarului o rentă pe durata uzufructului. Când bunul este imobil, pentru garantarea rentei, instanţa poate dispune înscrierea unei ipoteci în cartea funciară.”