Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare - uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare - uzufruct viager

Am devenit proprietara de apartament in 2009 prin vanzare - cumparare, de la parintii mei catre mine, in contract avand uzufruct viager fiecare.
Mentionez ca tatal meu locuia mai mult singur in apartament, deoarece mama e plecata in strainatate, iar eu mai stateam si in alta parte.

Intrebarea mea este: pot sa ii fac evacuare din acel imobil tatalui meu pentru neplata utilitatilor, aducerea strainilor in casa si pentru furt din imobil (imbracaminte)?
flory104, utilizator
Nu puteţi face acest lucru, deoarece uzufructuarul are dreptul de a folosi imobilul, de a locui în el şi nu nudul proprietar.Îi puteţi face , eventual, plângere pentru furt dacă nu cumva veţi găsi o altă cale de a rezolva problema , mai ales că vă este părinte.
si daca el a plecat din locuinta spunand ca se muta in alta parte cu altcineva si m`a lasat cu datoriile casei, iar eu trebuie sa le platesc, fapt ce nu mai vreau sa il reprimesc ca este si o persoana agresiva.
Uzufructul este cel mai amplu dezmembramant al dreptului de proprietate si confera titularului acestuia, dreptul de folosinta asupra bunului intocmai ca proprietarul cat si folosirea pentru sine a fructelor ce rezida din utilizarea acestuia, fie ele naturale, industriale sau civile.

Cu toate aceste in Noul Cod Civil avem Art. 747:

Art. 747. Stingerea uzufructului in caz de abuz de folosinta.

(1) Uzufructul poate inceta la cererea nudului proprietar atunci cand uzufructuarul abuzeaza de folosinta bunului, aduce stricaciuni acestuia ori il lasa sa se degradeze.
(2) Creditorii uzufructuarului pot interveni in proces pentru conservarea drepturilor lor; ei se pot angaja sa repare stricaciunile si pot oferi garantii pentru viitor.
(3) Instanta poate dispune, dupa imprejurari, fie stingerea uzufructului, fie preluarea folosintei bunului de catre nudul proprietar, cu obligatia acestuia de a plati uzufructuarului o renta pe durata uzufructului. Cand bunul este imobil, pentru garantarea rentei, instanta poate dispune inscrierea unei ipoteci in cartea funciara.
Tirlea Andrei, Consilier juridic