Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de trafic de droguri

este cazul unui prieten(23 de ani) care a fost prins cu 0,5 .a fost luat de politisti,batut ,tinut la ei vreo 2 zile cand in final au hotarat sa-i de-a drumul cu conditia sa-i ajute in prinderea celor care ii furnizau drogul.colaborarea a durat 1 an de zile ...dar intr-o zi au hotarat sa-i faca dosar ...nerecunoscand nici o colaborare si din martor in proces ajunge inculpat.la anii lui(23) este incapatanat si vrea sa se reprezinte singur sau cu avocat din oficiu si sa se apere .as vrea sa-l ajut dar nu stiu cum.ar trebui sa-l sfatuiesc sa-si caute un avocat bun? sunt destul de serioase acuzatiile? oare chiar nu tine cont politia de cuvantul dat ?ce ma sfatuiti?
va multumesc anticipat!
Este o acuzatie deosebit de grava....sfatul meu este sa-si angajeze aparator .
probabil ca nu prea a colaborat.
foarte greu sa scape .
Isi face o ambitie in a se reprezenta singur,sau cu av.din oficiu,copilareasca.Insistati dvs.sa-si angajeze un avocat specializat pe asemenea cazuri,ca nu-i usor deloc.Ceva s-a intimplat intre el si pol.de acum este acuzat.
Insistati in apararea aleasa,nu numita din oficiu..:luck:
Discutati cu el , cu parintii lui , cu o persoana pe care o respecta in mod deosebit pentru a-l convinge sa apeleze la un avovat bun , care sa il ajute efectiv.
Ambitiile de acest gen , nu numai ca sunt puerile , dar sunt chiar daunatoare viitorului sau.
va multumesc pentru raspuns!