Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie lovita de nulitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie lovita de nulitate

Am primit Decizie de incetare raport de munca functie publica pe motiv de restructurare .
Pot invoca in instanta nulitatea pe motiv ca nu a fost complecta?
Lipseste capitolul unde ma pot adresa pentru contestare si in ce termen.
art. 62(2) C.muncii: Decizia se emite în scris şi, sub sancţiunea nulităţii absolute, trebuie să fie motivată în fapt şi în drept şi să cuprindă precizări cu privire la termenul în care poate fi contestată şi la instanţa judecătorească la care se contestă. Din propria experienta iti spun ca trebuie sa vezi practica judiciara de la curtea de apel de unde ai domiciliul. Unele sentinte zic ca da iar altele ca nu. Zic uni ca daca ai contestato in termen si unde trebuie atunci nu este nula, pentru ca ai stiut.
bartac, utilizator
ANAFNAFA a scris:

Am primit Decizie de incetare raport de munca functie publica pe motiv de restructurare .
Pot invoca in instanta nulitatea pe motiv ca nu a fost complecta?
Lipseste capitolul unde ma pot adresa pentru contestare si in ce termen.

Intr-adevar, decizia se emite în scris şi, sub sancţiunea nulităţii absolute, trebuie să fie motivată în fapt şi în drept şi să cuprindă precizări cu privire la termenul în care poate fi contestată şi la instanţa judecătorească la care se contestă.

Mentiunile privind instanţa la care poate fi atacată şi termenul de atacare reprezintă condiţii ad validitatem ale decizie de concediere.