avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art. 120/1/i din Regulamentul de aplicare a OUG nr. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art. 120/1/i din Regulamentul de aplicare a OUG nr. 195/2002

Am incalcat ultimii 2 metri din linia continua si mi s-a suspendat permisul pe 30 de zile.In procesul verbal s-a stipulat la fapta savarsita este prevazuta de art.120/1/i din ROUG 195/...... si sactionata de art.100/3/e din OUG 195/......
nu gasesc legatura in ROUG 195 ....... adica acel art.120/1/i face referire la altceva,nu la contraventia savarsita de mine.De asemenea nu gasesc unde scrie ca permisul mi se supsenda pe 30 zile.Asta mi-a zis doar agentul.Ma poate lamuri cineva si pe mine?Vreau sa stiu daca procesul verbal este intocmit corect, pt. ca acum citind si eu codul rutier vad ca la art.109/2 scrie ca :"constatarea contravenintelor se poate face si cu ajutorul mijloacelor tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, consemnandu-se aceasta in procesul verbal de constatare a contraventiei"?
La mine nu a scris in P.V. ca am fost inregistrata pe camera video a politiei.
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 21:27, 16 Mai 2011
In cazul de fata este unPV care poate fi atacat cu o contestatie. Dar daca politia are un film facut cu greseala dv? Se merita incercat dar este hotararea dv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal ridicare autoturism Radu_Andrei Radu_Andrei Pe 3 iulie mi s-a ridicat ,azi am primit P.V. acum vin si intrebarile: Daca in P.V. nu se dispune imobilizarea(ridicarea)vehiculului este nula ridicarea? Mai ... (vezi toată discuția)
Amenda radar the_power_25xxxx the_power_25xxxx A m contestat o amneda de radar+ suspendare permis :D As avea cateva intrebari: 1 Trebuia trecut in P-V seria si nr ap radar? 2 nr de inmatriculare al auto. ... (vezi toată discuția)
Proces-verbal valabil si in lipsa contravenientului, fara martori si fara drept la obiectiuni? ContSters184021 ContSters184021 Nota: Etilotestul electronic (omologat si verificat metrologic) tine loc de martori, procesul verbal se poate incheia si in absenta contravenientului ... (vezi toată discuția)