Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cetatenii straini, dr de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cetatenii straini, dr de proprietate

cum pot dobandi cetatenii straini resedinta in romania? O pot dobandi daca au o firma in strainatate si isi deschide punct de lucru in Romania? Daca firma are punct de lucru in tara poate dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor pe acea firma? sau in ce alt mod pot sa cumpere terenuri pe teritoriul Rom?
cetatenia si dobandirea dreptului de proprietate se face in aceleasi conditii ca si pentru cetatenii romani.
Cetatenii straini nu pot achizitiona terenuri pe teritoriul Romaniei, pot insa sa-si infiinteze o firma in Romania si sa cumpere in numele acelei firme.