Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de maternitate

Indemnizatia de maternitate se calculeaza din venitul brut sau net din ultimele 6 luni?
Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical.
Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul FNUASS.

Vedeti si
[ link extern ] /
Este vorba de veniturile brute din ultimele 6 luni.