Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord

cerere pentru divort de comun acord trebuie semnata cand se preda presedintelui jud. de ambii soti,trebuie sa fie prezenti amandoi sau divortul e inaintat de catre unul dintre soti,de comun acord si la prima infatisare e necesar sa fie ambii prezenti?

exista un minor rezultat din casatorie!

in ce cuantum se stabileste pensia de intretinere? 25% din venitul lunar? net? venit total? el um justifica tot venitul?
leeadar, utilizator
Se poate divorta de comun acord si la starea civila.
sau la notariat
(daca doriti sa adaugati la mesaj dupa ce v-a raspuns cineva, o faceti apasand butonul raspunde)
veti divorta numai in instanta pt ca aveti un copil inca minor
pt un divort prin acord, depuneti ambii cererea si va prezentati impreuna.
chiar daca cererea a fost depusa de unul din soti, poate exista intelegere pt un divort prin acord si la prima infatisare a sotilor
pensie se va stabili functi ed evenitul stabil din munca pana la un procent de 25 % din acest venit.
instanta ii va cere probabil o davada a veniturilor.
va puteti intelege cu sotul pt o anumita suma
gi-jane2, moderator