avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord

cerere pentru divort de comun acord trebuie semnata cand se preda presedintelui jud. de ambii soti,trebuie sa fie prezenti amandoi sau divortul e inaintat de catre unul dintre soti,de comun acord si la prima infatisare e necesar sa fie ambii prezenti?

exista un minor rezultat din casatorie!

in ce cuantum se stabileste pensia de intretinere? 25% din venitul lunar? net? venit total? el um justifica tot venitul?
Ultima modificare: Luni, 16 Mai 2011
leeadar, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:09, 16 Mai 2011
Se poate divorta de comun acord si la starea civila.
sau la notariat
(daca doriti sa adaugati la mesaj dupa ce v-a raspuns cineva, o faceti apasand butonul raspunde)
veti divorta numai in instanta pt ca aveti un copil inca minor
pt un divort prin acord, depuneti ambii cererea si va prezentati impreuna.
chiar daca cererea a fost depusa de unul din soti, poate exista intelegere pt un divort prin acord si la prima infatisare a sotilor
pensie se va stabili functi ed evenitul stabil din munca pana la un procent de 25 % din acest venit.
instanta ii va cere probabil o davada a veniturilor.
va puteti intelege cu sotul pt o anumita suma
Ultima modificare: Luni, 16 Mai 2011
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort horodni horodni In cazul in care ambii soti sunt de acord sa divorteze si exista un copil major ca rezultat al casatoriei, care este cea mai simpla modalitate de divort ? ... (vezi toată discuția)
Un divort totusi mai complicat! Kittyy Kittyy Am si eu o situatie. Un cuplu a hotarat sa divorteze dupa cativa ani de casnicie din care a rezultat un copil de doi ani. De mai bine de jumatate de an, ... (vezi toată discuția)
Depunere cerere de divort Val1977 Val1977 Buna ziua, As avea si eu o intrebare. In cazul in care divortul este de comun acord, iar cererea este semnata de ambii soti, este suficient ca doar unul ... (vezi toată discuția)