Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reabilitare termica-sentinta definitiva
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reabilitare termica-sentinta definitiva

V-as ruga daca este posibil sa-mi raspundeti la o intrebare, si anume:
- in urma lucrarilor de reabilitare termica costurile pe fiecare tip de lucrare(acoperis, pereti exteriori si subsol), au fost stabilite pornindu-se de la un studiu de fezabilitate cu preturi unitare pe fiecare tip de lucrare.
- modul in care au fost stabilite sumele pentru fiecare apartament si sumele finale au fost eronat stabilite si nehustificate
- am platit o parte din bani, suma p[e care eu am detrminat-o in baza documentelor prezentate de asociatie...iar pentru diferenta m-au actionat in instanta
- dat fiind faptul ca nu au justificat acele sume, nu au prezentat facturi sau devize de lucrari din care sa rezulte sumele pretinse, instanta mi-a dat castig de cauza , eu avand calitatea de parat, sentinta fiind in acest moment irevocabila
Daca voi depune o plangere la Politia Economica pentru a se ancheta modul de impartire al sumelor si solicit verificarea documentelor , iar in urma acestor verificari se concluzioneaza " neinceperea urmarii penale a membrilor din asociatie care s-au ocupat cu calculul si solicitarea sumelor de la locatari", aceasta rezolutie nu se afla in contradictoriu cu sentinta irevocabila?
S-ar putea indrepta din nou asociatia impotriva mea pe acest considerent?
Multumesc.
Asociatia de proprietari nu se mai poate indrepta cu actiune impotriva dvs avand acelasi obiect cu acela in care instanta de judecata a pronuntat hotararea ramasa definitiva si irevocabila,pentru ca opereaza autoritatea de lucru judecat