Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale depunere bilant 2007
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

depunere bilant 2007

buna ziua,

am si eu o nedumerire
sunt asociat 50% intru-un srl cu 2 asociati din care unul este si administrator. bilantul pe anul 2007 fost depus la termen din cate m-i s-a spus, dar nu s-a convocat nici un fel de aga, nu sa aprobat nici un bilant , nici contul de profit si pierderi, nu au fost repartizatele dividentele,mai mult de atat, cand s-a cerit o expertiza contabila pt a verifica vericiditatea acestor acte s-a refuzat in mod categoric.. bilantul o fost depus la afp doar cu semnatura administratorului si a contabilei.
intrebarea mea ar fi cum de s-a acceptata asa ceva de catre afp cand legea spune clar ca tb depunerea cu convocarea si aprobarea aga.?!?!
care este pedeapsa prevazuta de lege pt acest lucur. multumesc.
aprobarea bilantului pt depunere apf si orc se face doar in cadrul aga?!
multumesc.
buna ziua,

din pacate nu e greu de facut in word un proces verbal al AGA in care sa scrii ca s-a aprobat bilantul. banuiesc ca asa s-a procedat, pentru ca adm fin nu primeau bilantul altfel. daca s-a refuzat categoric o expertiza contabila, inseamna categoric ca aveti nevoie de una. pai numai consiliul de administratie sau actionarii (aga = adunarea generala a actionarilor, asociatilor) poate/pot aproba depunerea bilantului, pentru ca asa se ia la cunostinta daca firma a iesit in pierdere, de ce, care este profitul si apoi incep socotelile cu impartirea profitului pe destinatii. dividendele se pot repartiza oricand, nu au termen, cu singura precizare ca nu se pot repartiza inainte de calcularea profitului (ridicarea dividendelor in avans este ilegala).
sunt de acord cu dumneavoastra, dar stiu ca exista nici reglementari exacte in ceace priveste convocarea aga, si acestea in mod sigur nu s-au indeplinit, in baza acestui fapt eu pot contesta acel proces verbal "fictiv" al aga care s-a depus la adm.fin, si de altfel acesta este u fals in acte publice, dupa parerea mea. in ceace priveste expetiza contabila, administratorul nu elibereaza duplicat dupa acte si nici nu permite la acestea a unui expert contabil autorizat, singura varianta fiind cea in instanta dar care este de f mare durata, din pacate.
daca avet dumneavoastra alta idee cum as putea proceda v-as fi recunoscator.
multumesc.