avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Angajarea a fost facuta la inceputul lunii iulie 2010, primul concediu medical l-am luat in februarie 2011 , dupa ce am anuntat la serviciu ca sunt insarcinata. In lunile februarie , martie si aprilie nu am nici un venit inafara concediilor medicale, deoarece nu m-au mai primit la lucru. Pe statul de plata apar doar cu medicalul. Nu-mi este foarte clar cum se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului in situatia mea. Urmeaza sa nasc la inceputul lunii octombrie. Multumesc !
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2011
veronica-t, utilizator
Cel mai recent răspuns: gflorea2000 , utilizator 12:31, 20 Mai 2011
veronica-t a scris:
In lunile februarie , martie si aprilie nu am nici un venit inafara concediilor medicale, deoarece nu m-au mai primit la lucru. Pe statul de plata apar doar cu medicalul.


Daca ati avut concediu medical nu aveti ce alte venituri sa mai fi incasat in afara de indemizatia pentru concediu medical. Nu puteti sa fi aveti concediu medical sa si lucrati in acelasi timp.

Din informatiile relatate dvs sunteti in primele luni de sarcina caz in care nu putem discuta deocamdata despre concediu prenatal.

Ori sunteti in concediu medical boala obisnuita ori eventual in concediu de risc maternal.
In ambele situatii indemnizatia ar fi 75% din salariu.
Pe certificatele de concediu medical ce cod este trecut ?

Cand veti intra in concediu prenatal (dupa luna 6-a de sarcina), acesta va fi 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni anterior datei intrarii in concediu prenatal.
crimson a scris:

veronica-t a scris:
In lunile februarie , martie si aprilie nu am nici un venit inafara concediilor medicale, deoarece nu m-au mai primit la lucru. Pe statul de plata apar doar cu medicalul.


Daca ati avut concediu medical nu aveti ce alte venituri sa mai fi incasat in afara de indemizatia pentru concediu medical. Nu puteti sa fi aveti concediu medical sa si lucrati in acelasi timp.

Din informatiile relatate dvs sunteti in primele luni de sarcina caz in care nu putem discuta deocamdata despre concediu prenatal.

Ori sunteti in concediu medical boala obisnuita ori eventual in concediu de risc maternal.
In ambele situatii indemnizatia ar fi 75% din salariu.
Pe certificatele de concediu medical ce cod este trecut ?

Cand veti intra in concediu prenatal (dupa luna 6-a de sarcina), acesta va fi 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni anterior datei intrarii in concediu prenatal.

Nu va suparati, sa inteleg ca o femeie cu stagiu de cotizare complet, care naste in cursul acestui an, are dreptul la 85% din drepturile banesti pe ultimele 6 luni ?
1. Indemnizatia pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie) este de 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni.
2. Indemnizatia pentru CCC este de 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
gflorea2000 a scris:
Nu va suparati, sa inteleg ca o femeie cu stagiu de cotizare complet, care naste in cursul acestui an, are dreptul la 85% din drepturile banesti pe ultimele 6 luni ?

Concediu de maternitate este un concediu medical de maxim 126 zile, impartit in prenatal si postnatal - de regula se acorda cu 63 zile inainte de data probabila a nasterii (prenatal) si 63 zile dupa nastere (postnatal). Acesta indemnizatie se plateste cu 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni anterior primei zile de concediu.

Concediul de crestere copil poate fi luat de catre mama (incepand cu a 43-a zi dupa nastere, dupa ce se efectueaza cele 42 zile de lauzie obligatorii), sau de catre tata (incepand din cu a doua zi dupa nasterea copilului), iar indemnizatia pentru acest concediu este, asa cum spunea anterior si domnul tudorvaleriu, 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, anterior datei de nastere a copilului.
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2011
crimson, utilizator
crimson a scris:

gflorea2000 a scris:
Nu va suparati, sa inteleg ca o femeie cu stagiu de cotizare complet, care naste in cursul acestui an, are dreptul la 85% din drepturile banesti pe ultimele 6 luni ?

Concediu de maternitate este un concediu medical de maxim 126 zile, impartit in prenatal si postnatal - de regula se acorda cu 63 zile inainte de data probabila a nasterii (prenatal) si 63 zile dupa nastere (postnatal). Acesta indemnizatie se plateste cu 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni anterior primei zile de concediu.

Concediul de crestere copil poate fi luat de catre mama (incepand cu a 43-a zi dupa nastere, dupa ce se efectueaza cele 42 zile de lauzie obligatorii), sau de catre tata (incepand din cu a doua zi dupa nasterea copilului), iar indemnizatia pentru acest concediu este, asa cum spunea anterior si domnul tudorvaleriu, 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, anterior datei de nastere a copilului.

multumesc mult, voiam sa fiu sigura ca nu a intervenit ceva de ultima ora legat de concediul de sarcina, pentru ca la noi legile se schimba peste noapte..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este durata prenatalului? Marin Mihai Marin Mihai Buna seara. Vreau sa stiu si eu cu cat timp inainte de nastere se poate intra in prenatal si care este diferenta financiara intre concediul medical ... (vezi toată discuția)
Calculul salariului prenatal si postnatal alina- 1977 alina- 1977 Buna ziua, va rog sa imi spuneti si mie daca este adevarat ca postnatalul este palatit cu 85%din brutul pe ultimiile 6 luni, iar prenatalul cu 85% din net-ul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu prenatal si postnatal Gabriela Negrut Gabriela Negrut Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti, daca se poate, in urmatoarele situatii: Incapand cu jumatatea lunii mai una dintre salariate intra in concediu ... (vezi toată discuția)