avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restante de plata din partea companiei la plecarea din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restante de plata din partea companiei la plecarea din firma

Anul trecut am creditat in repetate randuri firma la care eram angajat ca si director executiv. Toate aceste creditari le-am facut cu contract de imprumut intre mine ca si persoana fizica si firma reprezentata prin administrator - asociat unic. Cu toate ca au trecut luni de la scadenta, nu mi s-au restituit decat o parte din bani. In momentul de fata numai sunt angajat al acestei firme, dar inca am sume consistente de recuperat. Va rog furnizati-mi o solutie rapida de recuperare a acestor sume, deoarece la intrebarea "cand imi voi primi banii?", primesc raspunsul "cand vor fi". Ce modalitate legala de constrangere am? Personal am facut demersuri scrise pentru o conciliere, dar nu am primit nici un raspuns.
Pot sa investesc contractele cu titlu executoriu si sa cer executarea lor silita (direct prin executor) in conditiile in care acestea au urmatoarea clauza " In cazul in care termenul de restituire nu este respectat, debitoul este pus de drept in intarziere, fara vreo alta formalitate sau curgerea vreunui termn, prezentul contract constituind titlu executoriu".

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 18:30, 8 Iulie 2008
Puteti da firma respectiva in judecata sau dupa cum ati pus chiar dvs. :


Pot sa investesc contractele cu titlu executoriu si sa cer executarea lor silita (direct prin executor) in conditiile in care acestea au urmatoarea clauza " In cazul in care termenul de restituire nu este respectat, debitoul este pus de drept in intarziere, fara vreo alta formalitate sau curgerea vreunui termn, prezentul contract constituind titlu executoriu".

in functie de clauzele stipulate in contract ai posibilitatea sa dai firma in judecata si dupa ce obti o hotarare definitiva si irevocabile faci executare.daca contractul iti permite faci executare directa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subiect: imprumut nerambursat. mijloace de recuperare prin executare andrei73 andrei73 Anul trecut am creditat in repetate randuri firma la care eram angajat ca si director executiv. Toate aceste creditari le-am facut cu contract de imprumut ... (vezi toată discuția)
Imprumut nerambursat. mijloace de recuperare andrei73 andrei73 Anul trecut am creditat in repetate randuri firma la care eram angajat ca si director executiv. Toate aceste creditari le-am facut cu contract de imprumut ... (vezi toată discuția)
Recuperare imprumut fortune12 fortune12 Ziua buna, Am un contract de imprumut incheiat intre 2 persoane fizice incheiat la notariat, cu parafa notariatului, autentificat. Eu sunt in calitate de ... (vezi toată discuția)