avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

daca esti angajat cu 2 ore beneficiezi de indemnizatia de crestere a copilului?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:33, 17 Mai 2011
indemnizatia de crestere a copilului are drept baza de calcul media veniturilor obtinute in ultimile 12 luni, inainte de nasterea copilului. Aceasta indemnizatie nu poate fi mai mica de 600 lei dar nici mai mare de 3400 lei.
Trebuie minim 4 ore.
elena balan:
1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata decat de obtinerea de venituri profesionale impozabile.
2. Asadar veti beneficia de indemnizatie pentru CCC indiferent de numarul de ore lucrat zilnic sau saptamanal.
3. Chiar daca media veniturilor nete pe cele 12 luni va fi mai mica decat 600 lei indemnizatia pentru CCC nu va fi mai mica de 600 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de ccc? Denysa88 Denysa88 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de CCC daca timp de 12 luni pana la nasterea copilului eu sunt angajata cu 2 ore pe zi. Si daca ... (vezi toată discuția)
Lndemnizatie de crestere a copilului daca am lucrat cu jumatate de norma valentinanitescu valentinanitescu sunt insarcinata in trei luni si vreau sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului daxa am lucrat cu jumate de norma. Pot sa stau 2 ani ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru cresterea copilului ContSters276980 ContSters276980 buna ziua,intrebarea mea este urmatoare: Daca sunt angajata de 1 an si 8 luni,cu 5 ore/ zi(30 ore /saptamana), cu un salariu de 438,pot beneficia de ... (vezi toată discuția)