Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

daca esti angajat cu 2 ore beneficiezi de indemnizatia de crestere a copilului?
multumesc.
indemnizatia de crestere a copilului are drept baza de calcul media veniturilor obtinute in ultimile 12 luni, inainte de nasterea copilului. Aceasta indemnizatie nu poate fi mai mica de 600 lei dar nici mai mare de 3400 lei.
Trebuie minim 4 ore.
elena balan:
1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata decat de obtinerea de venituri profesionale impozabile.
2. Asadar veti beneficia de indemnizatie pentru CCC indiferent de numarul de ore lucrat zilnic sau saptamanal.
3. Chiar daca media veniturilor nete pe cele 12 luni va fi mai mica decat 600 lei indemnizatia pentru CCC nu va fi mai mica de 600 lei.