Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

definitiva si irevocabila

Buna ziua
Doresc sa stiu si eu daca mai exista vreo cale de atac la o hotarare de divort definitiva si irevocabila dupa 2 ani .Mai exact daca mia fost mie incredintat minorul ...mama lui mai poate face ceva in sensul asta? Sa mil ia etc. De la ce varsta pot copii sa isi spuna opinia (cu care dintre parinti doreste sa ramana)
Multumesc
mama poate face cerere de reincredintare a minorului.
de la 10 ani va fi audiat. pt motive intemeiate, pot fi audiati si minori sub 10 ani
exista posibilitatea unei actiuni pentru reincredintarea minorului, actiune separata fata de actiunea de divort. in baza hotaririi de divort sotia nu mai poate face nimic. ascultarea minorului se poate face in camera de consiliu de la virsta de 10 ani.
Pai si cum poate cere reincredintarea copilului daca ea a renuntat custodia luil in fata autoritatii tutelare si a judecatoriei? Pe ce baza poate cere ea reincredintarea ? Ma andesc poate ca o poate cere daca nu sunt eu suficient de bun sai ofer o crestere normala nu??

Multumesc