Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces incredintare minor

am incheiat procesul de divort in 2010 si mia fost incredintata minora in virsta de 5 ani.se poate redeschide proces de custodie si ce sanse sunt?
daca ati obtinut tutela exclusiva a fetitei de ce va ganditi la un nou proces? ca sa ceara tatal tutela trebuie sa aibe motive f bine intemeiate.
Sotul dvs. poate redeschide oricand un proces de reincredintarea minorei insa nu are sanse de castig daca situatia initiala nu s-a schimbat .
Proces pentru reincredintarea minorei se poate deschide, insa sansele sunt nule, atata timp cat minora este ingrijita corespunzator de catre parintele caruia i-a fost incredintata si creste intr-un mediu adecvat.
Pentru ca sotul sa poata obtine reincredintarea minorului prin hotarare judecatoreasca ar trebui sa dovedeasca ca s-au schimbat temeiurile sau ca au aparut temeiuri noi care sa justifice reincredintarea minorului.
In conditiile in care nu va dovedi aceste aspecte actiunea sa va fi respinsa de instanta.

avocat Claudiu Lascoschi