Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintarea minorului in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintarea minorului in Romania

Buna ziua
Sunt divortata in Spania , am primit custodia fetei iar hotararea de divort si custodia sunt definitive si executorii.
Hotararea de divort si custodia au fost recunoscute in R omania.
Sotul mai poate sa atace aceasta hotarare in Romania chiar daca a fost de acord cu cea din Spania .?Poate sa ceara reincredintarea minorului in romania?

Va multumesc anticipat! .
DA, in rom. exista astfel de actiuni de reancredintare a copilului
Exista aceasta posibilitate ca fostul sot sa cera reincredintarea copilului minor. In speta, in cazul schimbării împrejurărilor, la cererea oricăruia dintre părinţi sau a copilului, dacă acesta a împlinit vârsta de paisprezece ani, a autorităţii tutelare sau a vreunei instituţii de ocrotire, instanţa judecătorească va putea modifica măsurile privitoare la drepturile şi obligaţiile personale sau patrimoniale între părinţii divorţaţi şi copii.
De putut poate sa ceara reincredintarea minorului dar sansele sa obtina sunt foarte reduse daca nu are temeiuri de fapt serioase.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pentru raspunsdespre .
Despre acest proces de reincredintare am aflat de pe net banuiesc ca o sa primesc o instiintare .
Daca nu primesc nicio instiintare este vre-o problema daca nu ma prezint?
Citatia o veti primi la domiciliul din actul de identitate sau acolo unde locuiti in fapt.
E bine sa va prezentati la proces.
Cine stie ce se declara pe acolo.Macar sa aveti avocat daca nu puteti sa va prezentati.

avocat Claudiu Lascoschi