avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de preaviz (concediere)conf. Lg.40/2011?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de preaviz (concediere)conf. Lg.40/2011?

Ma tot "lupt" cu cineva care imi spune ca perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare pt. functiile de executie si 45 de zile lucratoare pt. functiile de conducere. Unde scrie de 45 de zile lucratoare pt. functiile de conducere? eu nu am gasit :-/
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:48, 17 Mai 2011
Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mic de 20 zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv nu poate fi mai mic de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Eu vreau sa stiu daca in Codul Muncii este specificat acest: 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere. Firma nu mai are incheiat un CCM.


george_neagu a scris:

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mic de 20 zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv nu poate fi mai mic de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.





Eu am intrebat de termenul de preaviz in cazul concedierii nu termenul de preaviz in cazul demisiei.
Perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare.
solicitati persoanei cu care va "luptati" sa va arate unde este prevazuta aceasta delimitare pentru functiile de executie vs conducere.
Art. 73 alin. (1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 zile lucrătoare.
Art. 79 alin. (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz cel prevăzut în contractele collective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv nu poate fi mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere. (DEMISIE)

Alte discuții în legătură

Demisie si concediere valcris valcris In cazul functiilor de executie, perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 zile lucratoare ? Dar in cazul demisiei salariatului ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Decizii de incetare alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu buna seara, In situatia in care un salariat isi da demisia si in cim este specificat 15 zile calendaristice de preaviz, respectiv 30 ptr fct de conducere, ... (vezi toată discuția)
Pentru angajatii pe perioada determinata care este perioada de preaviz si demisie teodorina teodorina Buna ziua, Societatea noastra doreste sa angajeze personal pe perioada determinata. Va rog sa-mi transmiteti care este perioada de preaviz si demisie in ... (vezi toată discuția)