Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mansardare podul unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mansardare podul unei case

Buna ziua, sunt destul de nou pe acest forum si as avea nevoie de putin ajutor pentru mansardarea unei case,(in privinta documentelor).
Ce acte imi sunt necesare si de unde se pot obtine?(Casa apartine bunicii dinspre tata, tatal fiind decedat, succesiunea nefacuta).
De asemenea va cer ajutorul in legatura cu contractul pe care l-am primit de la o firma de constructii, firma care mi-a promis ca imi face mansardarea , eu trebuind sa imi mai fac instalatiile(electrice, canalizare, incalzire)si finisajele interioare si exterioare.
Nu reusesc sa atasez contractul asa ca il voi copia aici:

CONTRACT DE ANTREPRIZA NR. ___ / 2008
Încheiat azi: ______________

I. PARTILE CONTRACTANTE
l. Societatea Comercială........................, cu sediul în ........................, înregistrată la Registrul Comerţului sub nr..................................; prin reprezentantul legal ..................., administrator, in calitate de ANTREPRENOR :
şi
2. .............................................................., cu sediul in localitatea: ..................................... adresa: ……………………………....................., judeţul ........................, înregistrat la Registrul Comerţului sub nr. ……/………/………, C.U.I. : ……………………... telefon: ......................, fax:…………………….., prin reprezentant legal ................................................, funcţia: ........................, C.I. seria: ………………. in calitate de BENEFICIAR,
au convenit încheierea prezentului contract cu următoarele clauze:

II. OBIECTUL CONTRACTULUI:
ANTREPRENORUL se obligă să execute din materialele sale şi cu echipa sa de lucru următoarele lucrări :
Construirea şi tranportul unei case conform planului anexat prezentului contract (ANEXA 1), lucrările constând în fabricarea şi montarea casei în loc. .........................., jud. ....................., România.

III. PRETUL SI PLATA
1. Valoarea contractului este de …………… EURO
2. Plata se va face eşalonat: un avans de _50_ % din valoarea totală se plăteşte la data semnării prezentului contract ; se plăteşte încă un avans de până la _80_ % atunci când materialul pentru clădire se va transporta la locul construirii şi restul de _20_ % se plăteşte la recepţionarea construcţiei.
3. Plata se va efectua prin cash sau prin transfer bancar în contul ............... deschis la ........................

IV. TERMENUL DE EXECUTIE
Termenul de executie si de receptie definitiva a lucrarilor de antrepriza este de 30 zile incepand cu data de ____________ si pana la data de _____________.
Antreprenorul are dreptul de a sista lucrările în cazul întârzierii ratelor de plată până la data când această valoare intră în proprietatea sa.

V. SERVICIILE FURNIZATE DE CÃTRE ANTREPRENOR:
A.) Servicile furnizate în prezentul contract de către antreprenor sunt următoarele:
o fabricarea şi montarea din lemn răşinos a sheletului caselor;
o montarea scândurei de 2 cm pe exteriorul casei;
§ montarea Polistirenului expandat pe exteriorul casei;
o montarea izolaţiei de tip vată minerală în pereţi, tavane şi a foliei PE
o montarea lambriului sau a RIGIPS-ului pe partea interiorioară a casei şi a tavanelor.
o montarea duşumelei de lemn şi a izolaţiei în podeaua camerelor unde este indicat de către Beneficiar pe plan..
o montarea ferestrelor şi a gemurilor;
o montarea scării;
o montarea elementelor la terase;
o montarea asterealei
o montarea învelitoarei acoperişului cumpărat de către Beneficiar
o transportul materialului la locul de montaj
B.) Materialele furnizate în prezentul contract de către antreprenor sunt următoarele:
O Polistiren expandat de 5 cm,
O Schelet din grinzi de 10 x 15 cm dimensionat conform planului;
O Scândura de 2 cm pe suprafaţa exterioară a pereţilor
O Rigips de 12,5 mm impregnat în băi şi bucătării,
O Lambriu interior RB pe suprafeţe pereţilor ales de client.
O Rigips normal în încăperi unde se cere carton de către beneficiar
O Duşumea din lemn de 2 cm
O Vată minerală de 10 cm în pereţi exteriori şi tavane, respectiv 5 cm în pereţi interiori;
O Folie PE în pereţi şi tavane;
O Elemente finisate pe toate feţele din lemn pentru terase şi scară, ;
O Uşi şi ferestre tip thermopan
o Jaluzele;
o Sticlă
O cuie de construcţie diverse marimi necesare montajului.
O ____________________________
C.) Clientul se obligă să asigure următoarele lucrări necesare pentru desfăşurarea contractului:
O obtinerea autorizatiei de constructie si vizelor legale
O construirea fundaţiei,
O transportul mărfii la locul de montaj;
O asigurarea şi paza locului pentru depozitarea materialelor în perioada montajului;
O instalarea curentului electric, a apei potabile şi a gazului,
O tencuirea şi vopsirea exterioară a casei;
O chituirea şi vopsirea interioară a casei,
O asigurarea cazării în condiţii decente a echipei de montaj;
O ______________________________________

V. MODIFICAREA CONTRACTULUI
Modificarea unilaterală a contractului este interzisă. Completările si modificările la prezentul contract sunt valabile şi opozabile între părţile contractante, dacă sunt cuprinse în acte adiţionale semnate de ambele părţi.

VI. RÃSPUNDEREA CONTRACTUALÃ
Pentru nerespectarea totală sau parţială sau pentu executarea defectuoasă a contractului, partea in culpă se obligă să plătească daune interese.

VII. LITIGII
Eventualele litigii ivite intre părţile contractante vor fi soluţionate pe cale amiabilă, iar dacă nu este posibil, vor fi soluţionate de instanţa în a carei rază teritorială se află imobilul care se construieşte sau la care se efectuează lucrările.

VIII. ALTE CLAUZE
Beneficiarul se obligă să asigure cazare pentru muncitorilor antreprenorului.
Prezentul contract a fost redactat în două exemplare, câte unul pentu fiecare parte.

ANTREPRENOR BENEFICIAR
.......................................... .............................

Reprezentant legal Reprezentant legal
....................... .........................
Incepeti si dvs. cu...inceputul; dezbateti succesiunea. Va fi dificil sa obtineti actele fara sa aveti un titlu de proprietate pe imobilul respectiv si pe numele dvs.
Apoi, aveti de alergat; certificat de urbanism, autorizatie de constructie, proiect tehnic.
Cat despre contract, atentie la obligatiile clientului, e bine ca, inainte de semnare sa aveti un avocat langa dvs. sa mai negociati acel contract.
Aia banuiam ca o sa am de lucru foarte mult.Ideea e ca deocamdata nu pot face succesiunea, dar bunica mea mi-a dat o declaratie la notar ca este de acord sa imi construiesc o mansarda din fonduri propii.Intrebarea mea este in cazul in care bunica va deceda, ce se va intampla cu construcita mea (mansarda) in cazul in care la mostenire mai intra si cele 2 surori ale tatalui meu?
mai aveti pana sa ajungeti la succesiune. sunt temeiuri si proceduri de atribuire, sulta, etc. in cazul dezbaterii succesiunii.
Ca sa mansardati casa va trebuie autorizatie de constructie, ce se obtine de la Serviciului Urbanism si Amenajare Teritoriala, Autorizatii in Constructii din Cadrul Directiei Urbanism a Primariei unde locuiti.
Acte necesare pentru obţinerea autorizaţiei de construire, le gasiti aici :
www.avocatnet.ro/content/art...