avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prejudiciu imagine?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prejudiciu imagine?

Buna ziua! As avea nevoie de un sfat... recent, un fost coleg de munca a trimis un mail catre firma la care lucrez, in care acuza cateva persoane (printre care si eu) din departamentul meu de consum de substante stupefiante. La cererea d.g. tot departamentul a fost la un test toxicologic care a iesit negativ.
Deoarece il consider pe acest fost coleg doar un parvenit care are prea mult timp de pierdut, as vrea sa-i intentez o actiune civila si sa-i cer daune morale pentru prejudicierea imaginii mele in companie. Pot face asta? Credeti ca e bine?
Multumesc :)
Cel mai recent răspuns: danubian , utilizator 18:25, 17 Mai 2011
puteti sa promovati o actiune in instanta unde sa solicitati daune morale pt prejudiciul pe care vi l-a creat.atentie ca pt suma pe care o veti solicita va trebuie sa achitati taxa de timbru.
Credeti ca am vreo sansa de castig cu e-mailul respectiv si rezulatatul analizelor de laborator? Nu imi pasa de suma daca am castig de cauza, totusi un e-mail il poate scrie oricine si il semneaza cum vrea... asta ar fi apararea mea :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz in serviciu manu94 manu94 Buna ziua, am urmatoarea speta lucrez in M.A.I iar in urma unui \'\'control de rutina\'\' am fost oprit de colegii rutieristi si depistat cu aparatul drug ... (vezi toată discuția)
Dupa divort tagada paternitate lili5 lili5 Desi am fost de acord cu testul de paternitate , ba am si propus sa platesc 1/2 din costul testului la orice laborator privat ales de fost acesta a apelat la ... (vezi toată discuția)