Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deduceri personale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deduceri personale

Deducerile personale se acorda lunar pentru salariati numai la functia de baza. In cazul in care la functia de baza nu se incaseaza venituri (lipsa activitate) sau CIM este suspensat - concediu fara plata- se pot aplica deducerile personale la veniturile incasate de la un al doilea loc de munca?"
Deducerile personale se aplica numai la contractele de munca cu timp de 8 ore/zi (norma intreaga)
Adriana Vasilescu a scris:

Deducerile personale se aplica numai la contractele de munca cu timp de 8 ore/zi (norma intreaga)

Cod fiscal: (1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

Nu stiu de ce spuneti ca numai la 8 ore/norma intreaga, daca omul vrea sa isi declare functia de baza la doua ore, va beneficia acolo de deducere.
Popa Adrian, Contabil