Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proprietate in romania persoana nerezidenta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proprietate in romania persoana nerezidenta

buna ziua,

sotul meu a cumparat un apt prin infiintarea unei companii in romania acum 3 ani deorece ca si persoana fizica nerezidenta nu putea cumpara apt neavand dreptul la cumpararea terenului ca si cota aferenta apt-ului. Am citit pe internet ca exista o lege ce supune ca la 5 ani dupa intrarea Romaniei in Europa (adica in 2012) chiar si persoanele nerezidente vor avea dreptul ca detina teren in proprietate in romania. Intrebarea mea ar fi daca in 2012 sotul meu ar dizolva firma ce se va intampla cu proprietatea care figuareaza in activele firmei? Va fi transferata asociatului unic? Si daca este aplicata aceasta lege despre care am citit pe internet(Law No. 312/2005, art 4) si anume daca va putea ca si persoana fizica sa detina proprietate in romania apt-ul respectiv si cota de teren aferenta. Si daca stiti care ar fi modalitatea ce-a mai ieftina de transfer a proprietatii de la companie catre pers fizica.

Va multumec
Va referiti la art. 4 din Legea 312/2005
Art. 4. - Cetăţeanul unui stat membru nerezident în România, apatridul nerezident în România cu domiciliul într-un stat membru, precum şi persoana juridică nerezidentă, constituită în conformitate cu legislaţia unui stat membru, pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor pentru reşedinţe secundare, respectiv sedii secundare, la împlinirea unui termen de 5 ani de la data aderării României la Uniunea Europeană.

Daca dizolva firma voluntar nu are nevoie de lichidator si activele ramase in patrimoniu ii revin dupa radierea firmei din Registrul Comertului.