avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale as vrea cateva consilii pentru deschiderea unei ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

as vrea cateva consilii pentru deschiderea unei societati comerciale.

Eu sunt plecat in Italia din 2005.....In Romania merg doar in vacanta 10 zile o data la 2 ani. Vreau sa subliniez ca sunt un pic ''dezorientat'', nu stiu cu ce se afc banii in tara.
Eu personal, m-am gandit sa deschid o crescatorie de melci: putine investitii, putini angajati,.... Intrebarile mele sunt:
>Ce tip de societate trebuie sa deschid?
>Care este minimul de capital social prevazut de lege?
>Eu am 27-28 ani, statul Roman ma poate ajuta in vreun fel?
>Exista piata de desfacere angro in Romania (pt. melci)?
>Pot sa las o persoana de incredere sa se ocupe de firma?
>pot sa-mi deschid in paralel firma in Italia?
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 22:31, 19 Mai 2011
Daca ati locui in tara va recomandam sa va infiintati o intreprindere individuala. Avand in vedere ca locuiti in Italia ar fi mai bine sa va infiintati o societate comerciala cu raspundere limitata cu asociat unic si sa desemnati un administrator in tara care sa va conduca afacerea. Capitalul minim la SRL este de 200 ron. In situatia pe care ati descris-o mai sus, nu va incadrati la acordarea vreunei facilitati din partea statului roman. Problema cu desfacerea melcilor trebuie sa o ganditi inainte de inceperea afacerii, personal nu am auzit ca ar exista o piata pentru asa ceva in Romania. Legat de infiintarea unei societati in Italia din punctul de vedere al legislatiei romanesti nu aveti oprelisti.
Eu sunt plecat in Italia din 2005.....In Romania merg doar in vacanta 10 zile o data la 2 ani. Vreau sa subliniez ca sunt un pic ''dezorientat'', nu stiu cu ce se afc banii in tara.
Eu personal, m-am gandit sa deschid o crescatorie de melci: putine investitii, putini angajati,.... Intrebarile mele sunt:
>Ce tip de societate trebuie sa deschid?

SRL este societatea cea mai folosita in Romania pentru acest tip de afacere.

>Care este minimul de capital social prevazut de lege?

200 RON.

>Eu am 27-28 ani, statul Roman ma poate ajuta in vreun fel?

Nu.

>Exista piata de desfacere angro in Romania (pt. melci)?

Nu.

>Pot sa las o persoana de incredere sa se ocupe de firma?

Da.

>pot sa-mi deschid in paralel firma in Italia?

Da.

Alberto Kurtyan
Va multumesc mult! Oricum trebuie sa ma gandesc de 10 ori inainte sa fac un pas. Pentru a deschide acest s.r.l. trebuie sa fiu prezent in Romania?
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2011
ContSters207464, utilizator
Pentru a deschide acest s.r.l. trebuie sa fiu prezent in Romania?


NU

Alberto Kurtyan
care sunt primii pasi de urmat?
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2011
ContSters207464, utilizator

Alte discuții în legătură

Infiintare firma larra20solo larra20solo Buna ziua, doresc sa deschid un magazin de haine second hand si noi, as dori sa aflu cat costa infiintarea unei societati, ce tip, si pentru derurarea ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii - vs - comert ? sun_mec sun_mec Am o societate de contabilitate primara (neautorizata CECAR), ce are caen principal 6920, dupa cum stim cu totii nu prea se mai misca nimic in Romania, si m-am ... (vezi toată discuția)
Vreau sa incep o afacere mustafa_cristina mustafa_cristina Buna tuturor,ma gandesc sa incep o afacere,un mic fast food si nu prea stiu pasii pe care trebuie sa-i urmez,de aceea m-am gandit ca acesta e locul unde as ... (vezi toată discuția)