Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... la ce instanta trebuie sa ma judec
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

la ce instanta trebuie sa ma judec

Cu respect,am o intrebare :unde trebuie sa dau pe cineva in judecata daca acel cineva se afla in alt judet,iar eu si cauza "disputei" in alt judet?
Depinde. Care este cauza disputei?
Incalcarea dreptului de proprietate.Proprietatea se afla in Botosani,iar cel care o incalca in Bacau.
Atunci intrebarea ar fi: cum o incalca:)?

Competenta teritoriala din punct de vedere al dreptului civil ar fi Botosani, dar se pare ca e posibil sa fie ceva penal acolo, atunci competenta este tot Botosani ( locul savarsirii infractiunii).
Mai intai multumesc pentru timpul acordat!
In speta cetateanul X cumpara un teren in jud Botosani,intravilan.Y este vecin cu acea proprietate,dar nu-i recunoste dreptul,ba mai mult strica gardul de granita intrand pe deplin pe acel teren , Y avand domiciliul in Bacau aici doar o proprietate cumparata.
Atunci va recomand sa luati legatura cu un avocat, sa va hotarati ce actiune introduceti ( revendicare, granituire etc.) sau daca faceti plangere penala.
Succes!