Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate incalcat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate incalcat

in anul 1990 parintii mei au cumparat cu contract de vanzare- cumparare o casa cu teren aferent ,anul acesta vecina noastra (care este persoana de la care am cumparat casa,dupa moartea sotului sau )a mutat gardul dintre cele 2 proprietati intrand astfel cu 2 metri pe proprietatea noastra .va rug frumos sa-mi spuneti cum pot proceda
Trebuie sa faceti o actiune in granituire si revendicare pentru suprafata de teren incalcata. Actiunea se adreseaza judecatoriei pe raza de competenta teritoriala unde se afla bunurile.
Va recomand sa intocmiti documentatia cadastrala si sa intabulati imobilul in cartea funciara. Cu aceasta ocazie se vor constata de catre topograful cadastrist si diferenta de suprafata dintre ceea ce este astazi si ce scrie in contractul de vanzare cumparare. In baza acestor noi documente, inainte de a intabula in cartea funciara puteti soma prin executor judecatoresc vecina sa-si schimba gardul pe vechia locatie , iar daca refuza puteti incerca o mediere cu vecina sau alege calea unei actiuni in granituire. Dar din experienta mea probleme s-au rezolvat dupa efectuarea masuratorilor cadastrale si constatarea diferentelor.