avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1077 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... la ce instanta trebuie sa ma judec
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

la ce instanta trebuie sa ma judec

Cu respect,am o intrebare :unde trebuie sa dau pe cineva in judecata daca acel cineva se afla in alt judet,iar eu si cauza "disputei" in alt judet?
Cel mai recent răspuns: geobotosani , utilizator 21:10, 22 Ianuarie 2012
Potrivit Cod procedura civila,
art.13,
cererile privitoare la bunurile imobile se fac numai la instanta in circumscriptia careia se afla imobilele.
Deci , localitatea din judetul BOTOSANI, apartine unei judecatorii din acel judet-respectiv-judecatoria Botosani, judecatoria Darabani, jud.Saveni si jud .Dorohoi.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executor judecatoresc Cipirica Cipirica Bună ziua. Doresc sa va supun atenției 2 intrebari: 1. Dacă în urma unei hotărâri de încuviințare a executări silite judecătorul de la ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate incalcat cip127 cip127 in anul 1990 parintii mei au cumparat cu contract de vanzare- cumparare o casa cu teren aferent ,anul acesta vecina noastra (care este persoana de la care am ... (vezi toată discuția)
Ce sfat imi dati? noisette noisette Locuiesc intr-un oras de provincie la casa, iar vecinul meu de gard , acum vreo 3 saptamani si-a ridicat un alt gard intr-o perioada cat eu am lipsit de acasa. ... (vezi toată discuția)