Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... la ce instanta trebuie sa ma judec
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

la ce instanta trebuie sa ma judec

Cu respect,am o intrebare :unde trebuie sa dau pe cineva in judecata daca acel cineva se afla in alt judet,iar eu si cauza "disputei" in alt judet?
Potrivit Cod procedura civila,
art.13,
cererile privitoare la bunurile imobile se fac numai la instanta in circumscriptia careia se afla imobilele.
Deci , localitatea din judetul BOTOSANI, apartine unei judecatorii din acel judet-respectiv-judecatoria Botosani, judecatoria Darabani, jud.Saveni si jud .Dorohoi.
Multumesc!