Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz sau acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz sau acordul partilor

va rog sa imi spuneti si mie in actuala reglementare care sunt articolele pentru demisia cu preaviz si care sunt pt demisia cu acordul partilor.

am cautat pe internet ...insa nu stiu cat de actuale sunt informatiile pe care le-am gasit. stiu ca a avut loc o modificare a codului muncii....Nu stiu daca a intrat in viguare un nou cod sau daca a fost modificat vechiul cod.

va rog sa imi mai spuneti si cum depun demisia pentru a avea o dovada ca au primit-o.

sa o duc in doua exemplare si sa se puna numar de inregistrare pe ea?
Incetarea CIM cu acordul partilor art.55 lit.b Codul muncii
Demisie cu preaviz art.79 Codul muncii. Demisia inseamna ca salariatul notifica angajatorul despre incetarea CIM.
Codul muncii a fost modificat si completat prin Legea 40/2011.
Puteti sa depuneti decizia si sa solicitati numarul de inregistrare sau sa depuneti decizia prin posta cu confirmare de primire.
lauraadriana, utilizator
dupa ce imi depun demisia sau in cazul in care inceteaza cu acordul partilor, trebuie sa merg la ITM sa anunt lucrul acesta?
trebuie sa mai fac eu ceva sau se ocupa angajatorul de tot?
Nu trebuie sa mergi la ITM nici tu si nici angajatorul.
Raspunderea angajatorului fata de incetarea contractului tau de munca este aceea de a transmite in REVISAL aceasta incetare.
Daca iti depui demisia trebuie sa respecti termenul de preaviz.
Daca CIM inceteaza cu acordul partilor, nu te mai prezinti la serviciu din data in care ai solicitat incetarea
am observat la art 79 alin 8
"Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca"

sunt angajata de pe 18 aprilie iar pana astazi nu am primit banii.
apare un alineat unde scrie "data la care se plateste salariul este......." fiind necompletat.
as putea sa depun o demisie potrivit articolului de mai sus, pentru neplata salariului?
Articolul de mai sus se refera la faptul ca salariatul are posibilitatea de a nu respecta termenul de preaviz daca, si numai daca, angajatorul nu isi respecta obligatiile asumate prin CIM, in cazul tau plata salariului. Ai dreptul sa demisionezi din orice motiv crezi tu, nefiind obligata sa motivezii demisia (sa explici in vreun fele de ce ai ajuns la aceasta concluzie).
Verifica mai intai care este data la care societatea acorda drepturile salariale. Ar trebui sa scrie in regulamentul intern sau poti sa intrebi colegii. Daca angajatorul nu a respectat obligatia platii drepturilor salariale vei putea sa demisionezi fara a respecta termenul de preaviz.