Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se procedeaza in cazul repararii acoperisului de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se procedeaza in cazul repararii acoperisului de bloc

va salut si as vrea si eu o lamurire cu privire la cum se procedeaza pentru reparatia acoperisului de bloc pentru ca domnul administrator nu a anuntat nici un locatar , nu s-a facut sedinta , nu s-au strans semnaturi, nu a facut un studiu sa prezinte mai multe oferte locatarilor , in schimb ne-am trezit la avizier ca la intretinere trebuie sa platim reparatia acoperisului , asa cu japca . va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu acesta imensa nesimtire si japca pe fata ce sa mai ...
asa "cu japca" nu cred ca vi-i ia.:"> si nici cu semnaturi nu o sa vina.
lucrarile de reparatie si constituirea fondurilor pentru acestea se stabilesc in cuantum si ca programare in Adunarea Generala a Asociatiei. Poate nu ati fost dv. prezent.
Oricum aveti dreptul legal sa solicitati in scris si sa vi se raspunda temeiul legal al constituirii acestui fond.
poate fi o problema insa la modul de atribuire si contractare a acestor lucrari. vorbiti cu presedintele.
eu sunt locatar si m-am trezit pe lista de intretinere ca trebuie sa platesc reparatie acoperis , iar eu habar nu am de treaba asta
1-Acoperisul blocului reprezinta parte comuna a carei intretinere,reparatie implica responsabilitatea asociatiei de proprietari
De regula asemenea lucrare,care necesita un efort financiar apreciabil ,se discuta in cadrul adunari generale care hotaraste varianta optima convenabila ca si solutie tehnica si pret de cost
2-In temeiul art 10 din L nr 230/2007 ,art 12 A c)d) din HG nr 1588/2007
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces la cerere,la orice document al acesteia

sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si,eventual sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata
Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
@ ionut
Cind ma citati nu interveniti pe textul meu. Produceti confuzie ;)
V-am explicat ca a dumneavoastra este obligatia sa participati la sedintele Ad Gen si sa va informati. Nu este nimeni obligat sa va aduca la cunostinta "cu japca" hotararile acesteia. Insa chiar daca nu ati cunoscut inainte aceasta hotarare puteti sa va informati acum solicitand presedintelui sa va comunice baza legala in temeiul careia a instituit acest fond.
br_nicku, utilizator
domnul nicu va respect dar eu de unde sa stiu ca trebuie sa ma duc la ag daca nu mi-a adus nimeni la cunostinta acest fapt???? trebuia sa ghicesc????