Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme infiltratii balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme infiltratii balcon

sunt din constanta si am o problema cu cele doua balcoane ale apartamentului. Datorita infiltratiilor din balconul vecinului de deasupra care are balcoanele deschise, ale mele fiind inchise cu termopan, in balconul mare a inceput sa se desprinda placi din plafon, iar in balconul mic intrucat imi curge in balcon de sus cand ploua sau se dezgheata zapada am egrasie, s-a umflat peretele. In balconul mic pe exterior a inceput sa se macine peretele. Mentionez ca vecinul este de curand proprietar si nu avem asociatie de proprietari. Ce pot face legal sa imi renovez apartamentul, avand in vedere ca l-am renovat in urma cu 5,6 ani. Vecinul a fost anuntat de fiecare data cand mi-a plouat in apartament, dar nu vrea sa isi inchida balcoanele si nu este interesat de problemele mele.
Am invatat ca singura modalitate de rezolvare rapida si fara probleme, mai ales cand este interesul meu este sa rezolv eu problema, adica sa ma duc cu o firma sa ii fac balconul si dupa pe baza devizului platit de d-voastra vedeti daca aveti chef sa-i mai dati in judecata pentru recuperarea cheltuielilor sau nu.
Evident, nu trebuie sa le spuneti sa asta este procedura, puteti sa-i anuntati doar ca doriti sa le reparati balconul pentru ca va afecteaza pe d-voastra.
Zidul la nivelul caruia intampinati "probleme"are 2 fete,fiecare apartinand unei proprietati.
In situatia mentionata,pentru ca nu exista infiintata asociatie de proprietari,pentru indepartarea cauzei,aveti varianta sa executati personal reparatia la nivelul ambelor fete,atat la nivelul balconului deschis=podea .cat si al nivelul balconului inchis=plafon
Pentru indepartarea situatiilor similare,incheiati asigurare facultativa a locuintei ,
situatie in care urmeaza ca partea responsabila pentru prejudiciu sa suporte c/v reparatii
goe_07, utilizator
radu mihaela a scris:

Datorita infiltratiilor din balconul vecinului de deasupra care are balcoanele deschise, ale mele fiind inchise cu termopan, in balconul mare a inceput sa se desprinda placi din plafon, iar in balconul mic intrucat imi curge in balcon de sus cand ploua sau se dezgheata zapada am egrasie, s-a umflat peretele. In balconul mic pe exterior a inceput sa se macine peretele.

Igrasia se mai face si daca tineti geamul complet inchis chiar si cateva zile, deci trebuie sa aerisiti zilnic.
Daca reparati la el sau la dv. si balconul lui ramane tot deschis, reparatia nu va dura mult timp.
Trebuie sa va gasiti metode serioase de a izola locul sensibil unde aveti problemele. Supararea dv. se va sfarsi atunci cand si el isi va inchide balconul (ideea cu aerisirea ramane totusi - mi s-a intamplat si mie, asa ca va spun din proprie experienta). Pana atunci.....
Este un lucru la care sa va ganditi: balcoanele au fost construite sa fie deschise (deci poate sa ploua in ele). Ca atare exista o hidroizolatie corepunzatoare sub podeaua balconului si o scurgere pentru apa pluviala, care este posibil sa se fi infundat, transformand balconul de deasupra in piscina.
Trebuie vazut de ce s-a deteriorat hidroizolatia la balconul de deasupra. Nu este exclus ca prin inchiderea balconului sa fi afectat, fara sa stiti aceasta hidroizolatie. Daca va intra apa pe la punctele de fixare puteti presupune ca vina va apartine sa sa luati masurile de rigoare.
Daca pana la inchiderea balconului nu ati avut probleme de igrasie, umezeala interioara a peretilor (umflaturi) si v-au aparut dupa, inseamna ca aveti probleme cu executia inchiderii, panta inversa a podetului daca ati captusit acoperisul si izolare la rosturi.