Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus fara permis

Buna ziua,
Am fost prins conucand fara permis la un control de rutina.
Nu am antecedente penale sau de alta natura, am absolvit scola de soferi dar nu mi-am luat permisul intrucat a expirat termenul pana la care putem da examen, deci trebuie sa repet scoala.Am auzit ca ar fi niste circumstante atenuante care pot sa-mi ajute cazul va rog frumos sa-mi dati un sfat care ar fi aceastea, deoarece am aflat ca daca sunt destule clauze atenuante pot sa primesc doar amenda contraventionala si suspendare dreptului de a mai da de permis timp de un an
Tin sa mai adaug ca sa intocmit un proces verbal in masina de politie si eu nu am primit o copie dupa acesta desi am semnat.
Cand voi primi procesul verbal odata cu primirea instiintarii de la procuratura ?
Va rog frumos sa-mi dati un sfat !
Va multumesc antcipat !
amenda contraventionala?? nici in visele cele mai frumoase.
chiar daca ati urmat cursuri la scoala de soferi, tot conducere fara permis se cheama.
ar trebui sa va angajati avocat
Buna seara !
Trebuie sa fi inteles ca ceea ce ati facut este un lucru grav/ilegal , punand in pericol atat viata dvs. cat si viata celorlalti participanti in trafic ...
Dincolo de acest aspect , vi se va intocmi dosar penal pentru conducere fara a poseda permis , veti fi chemat la procuratura pentru declaratii , cel mai probabil se va trimite dosarul in instanta si tot cel mai probabail ( daca aveti cazierul curat , recunoasterea faptei , sinceritate etc) o sa primiti o amenda / pedeapsa cu suspendarea executarii + pedeapsa complementara (interdictie obtinere permis) . Ceea ce mai trebuie sa cunoasteti este faptul ca dosarul poate trena destul de mult in fata organelor de urmarire penala (in unele cazuri vorbim de ani #-o) ...
Ok.......multumesc mult pentru ajutor........sper sa scap cu un 18 cu 3 si am auzit cam am sanse reale pentru a obtine acest verdict
O zi buna si multumesc inca o data !
VadimCC a scris:

Ok.......multumesc mult pentru ajutor........sper sa scap cu un 18 cu 3 si am auzit cam am sanse reale pentru a obtine acest verdict
O zi buna si multumesc inca o data !

Buna gluma!
Aveti scoala dar nu aveti permis... lol
Si eu stiu sa pilotez avioane pe simulator dar nu am brevet....
Faptul ca aveti scoala nu inseamna nimic daca nu ati sustinut testarea in vederea acordarii dreptului de conducere. In functie de rezultatul acestei testari puteati conduce sau nu.
Ideea este ca ati facut un lucru care nu trebuia facut sub nici o forma.
Cred ca veti scapa cu o suspendare avand in vedere ca nu aveti antecedente (asa sustineti dumneavoastra) si cu o amenda drastica.
Sustineti-va vinovatia, regretand fapta si veti scapa (mai ieftin)!
Mult noroc!
Se pare ca se poate scapa cu amenda administrativa.
Vorbest acum din propie experienta.
Si nu e cazul de acuzatii de mita, nepotism, etc.
Se pare ca daca ai acelasi tipar ca al cazului meu si ai un avocat care sa aiba incredere in tine( nu sa te puna la zid si sa te priveasca ca pe ultimul criminal, cum am mai vazut pe forumuri) ai sanse.
Sper sa nu incurajez pe nimeni cu ce scriu acum vreau doar sa le dau o speranta.
Eu unu mi-am invatat lectia mult prea bine, va spun ca numai cat am stat sa astept un rapuns sa ma cheme la audieri a fost o tortura, poate ca sunt eu slab sau poate ca erau prea multe in joc, dar credetima ca stiu ca ce am facut a fost un act de teribilism si o dovada de idiotenie distilata si ma repet
NU VA BAZATI PE ACEST LUCRU !
EU AM AVUT UN NOROC IMENS CU ACEST SIR DE EVENIMENTE !