Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă punere sub interdictie
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

punere sub interdictie

Ma confrunt cu urmatoarea problema:
tatal meu este de 2 ani si jumatate pacient de psihiatrie si urmeaza sa-l pun sub interdictie. problema majora e faptul ca diagnosticul lui psihiatric este gresit, iar marea majoritate a medicilor psihiatrii din orasul meu, desi cunosc situatia, refuza sa-i atribuie corect diagnosticul (este incadrat cu dementa mixta alzheimer si vasculara, dar tabloul clinic este 100% corespunzator schizofreniei; mai mult, nu a reactionat pozitiv in nici o clipa la tratamentul de dementa). am informatii ca medicii psihiatrii de la o institutie publica unde a foat internat o perioada de timp au legaturi cu departamentul psihiatric din cadrul IML si sunt dispusi sa intervina pt musamalizarea cazului. mai mult, au incercat prin presiuni sa-l sileasca pe tatal meu sa semneze acte de donatie pt ei. ce pot sa fac in acest caz?
dar o comisie din cadrul IML l-a expertizat medical pe tatal dvs?