Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Temeiul legal ce da dreptul politiei comunitare de a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Temeiul legal ce da dreptul politiei comunitare de a detine si utiliza sirena si girofar

Buna ziua.
N-am reusit sa gasesc temeiul legal ce da dreptul Politiei Comunitare de a detine si utiliza sirena si girofar.Potrivit legii circulatiei,aceasta nu face parte dintre institutiile autorizate.In frumosul meu oras,si cand se numeau comunitari,uzau de sirena si girofar.
Cum au o pregatire profesionala slaba,utilizarea abuziva poate duce la incidente.
Va multumesc.:sorry:
Au intrat in legalitate din ianuarie 2011, data la care au primit oficial dreptul la girofaruri de culoare albastra, nu si rosii
IonPopescu-B a scris:
N-am reusit sa gasesc temeiul legal ce da dreptul Politiei Comunitare de a detine si utiliza sirena si girofar.

Art. 32 din Legea nr. 155/2010 a politiei locale.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua.
Va multumesc.
Asadar,cum imi imaginam,nu au dreptul de a intra intr-o intersectie la culoarea rosie a semaforului,asa cum se procedeaza la noi,de cativa ani buni.
Seful lor,in civil,dirijaza circulatia ...cu mapa.
Comunismul - trecut si viitor luminos.
IonPopescu-B, utilizator