avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Temeiul legal ce da dreptul politiei comunitare de a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Temeiul legal ce da dreptul politiei comunitare de a detine si utiliza sirena si girofar

Buna ziua.
N-am reusit sa gasesc temeiul legal ce da dreptul Politiei Comunitare de a detine si utiliza sirena si girofar.Potrivit legii circulatiei,aceasta nu face parte dintre institutiile autorizate.In frumosul meu oras,si cand se numeau comunitari,uzau de sirena si girofar.
Cum au o pregatire profesionala slaba,utilizarea abuziva poate duce la incidente.
Va multumesc.:sorry:
Au intrat in legalitate din ianuarie 2011, data la care au primit oficial dreptul la girofaruri de culoare albastra, nu si rosii
IonPopescu-B a scris:
N-am reusit sa gasesc temeiul legal ce da dreptul Politiei Comunitare de a detine si utiliza sirena si girofar.

Art. 32 din Legea nr. 155/2010 a politiei locale.

Ultima modificare: Vineri, 20 Mai 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua.
Va multumesc.
Asadar,cum imi imaginam,nu au dreptul de a intra intr-o intersectie la culoarea rosie a semaforului,asa cum se procedeaza la noi,de cativa ani buni.
Seful lor,in civil,dirijaza circulatia ...cu mapa.
Comunismul - trecut si viitor luminos.
Ultima modificare: Vineri, 20 Mai 2011
IonPopescu-B, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inspectorii vamali au dreptul sa circule cu girofar albastru? CONSTANTINCINTAR CONSTANTINCINTAR Titlul:..........drept DE a circula.......(rectific!) Buna ziua, Am o nelamurire..... Cu ceva timp in urma, am avut o discutie cu un inspector vamal, ... (vezi toată discuția)
Girofar albastru fara autorizatie manolachealex manolachealex Ce se intampla daca esti prins cu un girofar albastru in trafic, neavand autorizatie? As dori si temei legal. Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Cum contest actele intocmite de politist de la politia rutiera? macho33 macho33 Sunt politist si fac parte din Politia Judiciara. In decembrie 2008 in timpul serviciului am condus autoturismul din dotarea sectiei, neinscriptionat insa ... (vezi toată discuția)