Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Girofar albastru fara autorizatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Girofar albastru fara autorizatie

Ce se intampla daca esti prins cu un girofar albastru in trafic, neavand autorizatie? As dori si temei legal. Multumesc anticipat.
Studiati disp art. 75 alin. 21 din Regulamentul pentru aplicarea Decretului nr.328/1966 privind circulatia pe drumurile publice si pentru stabilirea si sanctionarea contraventiilor modificate prin HG nr.1.358/2002, in temeiul art. 13 alin. 2 din Legea nr. 40/1990 privind organizarea si functionarea Ministerului de Interne, cu modificarile si completarile ulterioare,ORDIN nr.365 din 18 decembrie 2002 al ministrului de interne pentru aprobarea Normelor metodologice privind autorizarea si conditiile de utilizare a dispozitivelor speciale cu lumini de culoare rosie sau albastra, montate pe autovehiculele apartinand unor institutii
ORDONANTA DE URGENTA nr. 195 din 12 decembrie 2002 actualizata privind circulatia pe drumurile publice ART. 32
(1) Semnalele speciale de avertizare luminoase sunt emise intermitent de dispozitivele de
iluminare montate pe autovehicule si au urmatoarele semnificatii:
a) lumina rosie obliga participantii la trafic sa opreasca in directia de mers cat mai aproape de marginea drumului;
b) lumina albastra obliga participantii la trafic sa acorde prioritate de trecere;
c) lumina galbena obliga participantii la trafic sa circule cu atentie.
(2) Sunt autorizate sa utilizeze semnale speciale de avertizare luminoase:
a) pentru lumina rosie - autovehiculele apartinand politiei si pompierilor;
b) pentru lumina albastră - autovehiculele aparţinând poliţiei, jandarmeriei, poliţiei de
frontieră, Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, serviciului de ambulanţă sau medicină
legală, protecţiei civile, Ministerului Apărării Naţionale care însoţesc coloane militare, unităţilor
speciale ale Serviciului Român de Informaţii şi ale Serviciului de Protecţie şi Pază,
Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor din cadrul Ministerului Justiţiei, precum şi
autovehiculele de serviciu ale procurorilor din Ministerul Public, atunci când se deplasează în
acţiuni de intervenţie sau în misiuni care au caracter de urgenţă;
ART. 84
Nerespectarea dispozitiilor privind circulatia pe drumurile publice, care intruneste elementele
constitutive ale unei infractiuni, atrage raspunderea penala si se sanctioneaza potrivit prezentei ordonante de urgenta

ART. 95
(1) Incalcarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta, altele decat cele care intrunesc
elementele constitutive ale unei infractiuni, constituie contraventie si se sanctioneaza cu
avertisment ori cu amenda ca sanctiune principala si, dupa caz, cu una dintre sanctiunile
contraventionale complementare prevazute la art. 96 alin. (2)

ART. 96
(1) Sanctiunile contraventionale complementare au ca scop inlaturarea unei stari de pericol si preintampinarea savarsirii altor fapte interzise de lege si se aplica prin acelasi proces-verbal prin care se aplica si sanctiunea principala a amenzii sau avertismentului (2) Sanctiunile contraventionale complementare sunt urmatoarele:
a) aplicarea punctelor de penalizare;
b) suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, pe timp limitat;
c) confiscarea bunurilor destinate savarsirii contraventiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta ori folosite in acest scop;
d) imobilizarea vehiculului;
e) radierea din oficiu a inmatricularii sau inregistrarii vehiculului, in cazurile prevazute la art.
17 alin. (4);
Alin. (4) al art. 96 a fost modificat de pct. 34 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr.
69 din 28 iunie 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007.
(5) Confiscarea se dispune de catre politia rutiera prin procesul-verbal de constatare a
contraventiei, odata cu aplicarea sanctiunii amenzii.
(6) Sunt supuse confiscarii:
a) mijloacele speciale de avertizare luminoase si sonore detinute, montate si folosite pe alte
autovehicule decat cele prevazute la art. 32 alin. (2) si (3);

b) dispozitivele care perturba functionarea mijloacelor tehnice de supraveghere a traficului

ART. 97
(1) In cazurile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta, politistul rutier dispune si una
dintre urmatoarele masuri tehnico-administrative:
Partea introductiva a alin. (1) al art. 97 a fost modificata de pct. 35 al art. I din ORDONANŢA
DE URGENŢĂ nr. 69 din 28 iunie 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29
iunie 2007.
a) retinerea permisului de conducere si/sau a certificatului de inmatriculare ori de inregistrare
sau, dupa caz, a dovezii inlocuitoare a acestora;
b) retragerea permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare sau inregistrare ori a
placutelor cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare;

Pct. 8 al alin. (1) al art. 101 a fost modificat de pct. 14 al art. I din LEGEA nr. 203 din 9
noiembrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 760 din 12 noiembrie 2012.
9. nereducerea vitezei in cazurile prevazute de regulament;
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;
Concret,ce amendă pot risca ptr un girofar albastru,nefunctional