Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inundatie produsa de vecin.Cine-l obliga la plata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inundatie produsa de vecin.Cine-l obliga la plata repartiilor?

Vecinul de la etajul superior inunda aprtamentul de sub el, proaspat zugravit. Dupa uscare raman pete mari. Cine trebuie sa-l oblige pe acest vecin sa repare stricaciunile ? Proprietarul apartamentului inundat sau chiriasul acestuia, caruia i s-a predat apartamentul impecabil ? Cand proprietarul era ICRAL, nu acesta repara stricaciunle provocate de vreun vecin, nici nu-l obliga el pe vecin sa repare...Va rog sa-mi raspundeti cum este LEGAL. Va multumesc anticipat.
corect, moral, legal, chiriasul este responsabil direct de pastrarea in buna stare a apartamentului, depinde insa de ce intelegere contractuala are cu proprietarul...;) daca nu exista clauze contractuale specifice in acest sens, chiriasul poate sa "tribleze" aceasta responsabilitate ( repararea dupa stricaciune a ap.) Responsabilul direct este cel care a produs inundatia si acesta ar trebui sa repare, insa daca nu se poate rezolva pe cale amiabila, si unul si altul ( cel care a produs inundatia si chiriasul) trebuie chemati in judecata...:thumbup: Oricum, vedeti daca merita...:confused:
eu.ro.lex a scris:

corect, moral, legal, chiriasul este responsabil direct de pastrarea in buna stare a apartamentului, depinde insa de ce intelegere contractuala are cu proprietarul...;) daca nu exista clauze contractuale specifice in acest sens, chiriasul poate sa "tribleze" aceasta responsabilitate ( repararea dupa stricaciune a ap.) Responsabilul direct este cel care a produs inundatia si acesta ar trebui sa repare, insa daca nu se poate rezolva pe cale amiabila, si unul si altul ( cel care a produs inundatia si chiriasul) trebuie chemati in judecata...:thumbup: Oricum, vedeti daca merita...:confused:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Cu scuzele de rigoare am ceva de completat la raspunsul privind intrebarea Nadiei;
Daca prejudiciul s-a produs din vina chiriasului atunci poate fi parte pasiva intr-un proces de "raspundere delictuala"(daca uita apa deschisa ma refer, daca deterioreaza cu buna stiinta instalatia etc.)..Iar daca prejudiciul este din cauza, instalatiei invechite, sau necorespunzatoare atunci raspunderea delictuala a"lucrului"revine proprietarului indiferent ca este persoana fizica sau juridica ;;Pentru mai multe lamuriri a-se studia "Jurisprudenta" Sentintei Civile Nr.2094/10.03.2006 a Judecatoriei Sectorului. 2 Bucuresti:(
Moral ,depinde de cauza inundatiei;daca este din neglijenta chiriasului( a lasat robinetii deschisi etc),el trebuie sa plateasca,iar daca inundatia e cauzata de defectiuni ale instalatiei proprietarul tr.sa plateasca.In ambele cazuri legal pagubitul trebuie despagubit de proprietar.Daca chiriasul e vinovat,proprietarul isi va lua banii de la chiriasul sau
Problema curenta in cadrul asociatiilor de proprietari
Ma pronunt in calitatea de presedinte de asociatie de proprietari care m-am confruntat cu mai multe situatii similare,dintre care 5 situatii care nu au putut fi solutionate amiabil,au ajuns in instanta,care pentru a administra proba vinovatiei a solicitat expertiza tehnica
In cazurile in care defectiunea a fost constatata la nivelul instalatiei ce deriva din instalatia generala,instanta a obligat partea care locueste in imobil sa plateasca contravaloare reparatii
Am avut si 2 situatii in care au fost necesare 3 expertize tehnice care avand in vedere ca defectiunea s-a produs la nivelul piesei de legatura instalatie generala cu cea individuala,nu au putut constata cu certitudine vinovatul,concluzia fiind ca "piesa de legatura a cedat datorita deprecierii in cursul utilizarii sau a unor vicii din turnare"
Referitor la "Cine trebuie sa il oblige pe acest vecin sa repare stricaciunile",
aspectul este concret prevazut de art 17 din L nr 230/2007
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu,respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile oroi sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii
goe_07, utilizator
Intrebarea @nadie era cine se duce la vecinul de deasupra sa-l traga la raspundere pt stricaciune! proprietarul sau chiriasul ap de la et inferior?