Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirias sau proprietar in cazul unei inundatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirias sau proprietar in cazul unei inundatii

Buna ziua! As vrea sa stiu cine trebuie sa discute cu vecinul de deasupra in privinta reparatiilor in cazul unei inundatii? Are chiriasul obligatii in aceasta privinta?
Buna seara. In general discuta proprietarii intre ei... Acum depinde si de cauza inundatiei... daca a fost o teava comuna, raspunde asociatia, daca a fost o teava din apartament, raspunde proprietarul, daca chiriasul a lasat apa sa curga pe pardoseala ca asa a dorit, rspunde tot proprietarul dar poate chema in subsidiar si chiriasul la plata eventualelor pagube...
Ionut.ion, utilizator
Apartamentul inchiriat a fost inundat, iar proprietarul nu vrea sa se implice in discutiile cu vecinul in cauza. Din aceasta cauza incerc sa aflu daca are o obligatie in acest sens. Multumesc pentru raspuns!
Daca inundatia s.a intamplat din cauza unei avari si proprietarul afectat nu doreste nici.o discutie pe aceasta tema, nu solicita nici.un fel de despagubiri, in speta- aducerea peretilor afectati la starea initiala, cu toate ca proprietarul "vinovat" doreste asta... e problema dumnealui. Vinovatul* este obligat sa repare instalatia defecta ce a cauzat avaria si sa plateasca eventualele reparatii la vecinii, afectati, asta daca le solicita...Daca nu...sa fie sanatosi.
Proprietarul si nu chiriasul trebuie sa faca aceasta solicitare. Si avaria sa fie cauzata de o teava a instalatiei proprii a proprietarului, nu sa fie teava comuna ( daca e teava comuna trebuie sa intervina asociatia)
Ionut.ion, utilizator
M-ati lamurit. Va multumesc pentru timpul acordat!

Ionut.ion a scris:

Daca inundatia s.a intamplat din cauza unei avari si proprietarul afectat nu doreste nici.o discutie pe aceasta tema, nu solicita nici.un fel de despagubiri, in speta- aducerea peretilor afectati la starea initiala, cu toate ca proprietarul "vinovat" doreste asta... e problema dumnealui. Vinovatul* este obligat sa repare instalatia defecta ce a cauzat avaria si sa plateasca eventualele reparatii la vecinii, afectati, asta daca le solicita...Daca nu...sa fie sanatosi.
Proprietarul si nu chiriasul trebuie sa faca aceasta solicitare. Si avaria sa fie cauzata de o teava a instalatiei proprii a proprietarului, nu sa fie teava comuna ( daca e teava comuna trebuie sa intervina asociatia)

Relatiile in cadrul imobilelor de locuit in comun -de regula se desfasoara intre proprietari
Dar exista si situatii in care pentru protejarea bunurilor ,inclusiv chiriasul poate desfasura demersuri catre vecin sau asociatia de proprietari
Daca proprietarul imobilului este plecat din localitate,este temeinic si legal ca pentru remedierea deficientelor care genereaza inundatia demersurile sa fie desfasurate de catre chirias
Initiatorul topicului a precizat
in privinta reparatiilor in cazul unei inundatii
,fara insa sa precizeze aspectul esentiial-este sau nu vecinul responsabil pentru inunudatie ,respectiv pentru remediere deficiente?
Poate fi vorba despre defectiune la partea comuna de instalatii si raspunde exclusiv asociatia de proprietari sau deficienta poate fi la nivelul partii individuale si raspunde proprietarul