avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin necooperant
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin necooperant

Deasupra apartamentului meu am un vecin căruia i s-a deteriorat ceva in instalația de apa,in urma căreia mi-a deteriorat mie tencuiala in baie. El fiind chirias,refuză reparația pe motiv ca ii vom deteriora lui tencuiala in urma reparatiei si nu este de acord sa plateasca nici o cheltuială în acest sens.Presedintele asociatiei noastre l- a atenționat cu blîndețe, verbal. Va rog sa-mi spuneti cum poate rezolva asociatia de proprietari , sau daca e ca actionez in instanta cum trebuie procedat.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:14, 1 Martie 2017
Asociatia nu va rezolva problema daca vecinul nu "coopereaza".Intr-un caz similar o cunostiinta de a mea a trebuit sa-l dea in judecata si abia cand a vazut citatia a acceptat sa-si dea jos faianta ca sa poata repara scurgerea de la vana de unde picura apa la vecini
Presedintele trebuie sa se adreseze proprietarului ptr reparatii si nu chiriasului.
Floarea Meirosu a scris:


, sau daca e ca actionez in instanta cum trebuie procedat.



Avand in vedereca dv sunteti chirias,nu puteti desfasura demersuri in instanta
Numai proprietarul de drept,eventual persoana manadatata de catre acesta poate desfasura demersuri impotriva vecinului
Prioritar este sa se evidentieze statutul instalatiei care a generat inundatia ,deoarece poate fi vorba fie de parte comuna si raspunde asociatia fie de parte individuala si raspunde proprietarul instalatiei
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari detine autoritatea si competenta sa desfasoare demersuri la proprietarul apartamnetului care a generat inundatia
Numai dupa ce se concluzioneaza statutul instalatiei se pot desfasura demesuri catre vinovat ca sa remedieze deficienta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inundatie repetata provocata de instalatia improvizata a vecinului de deasupra amarstean amarstean Vecinul de deasupra provoaca iar inundatie. Cine il poate sanctiona? Cine il poate sanctiona pe administrator si pe presedintele blocului pentru neglijenta ... (vezi toată discuția)
Inundatie- ce poate face asociatia de proprietari? Lavinia L Lavinia L Buna ziua! Sunt in situatia in care unul din vecinii de sus ma inunda in baie de mai mult de 3 luni. Deja si faianta incepe sa cada, sa nu vorbim despre ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. de aproximativ o saptamana, jumatate din tavanul din ... resita.user resita.user Buna ziua. De aproximativ o saptamana, jumatate din tavanul din baie si o parte din peretele unde e coloana de apa este ud, imbibat cu apa. Am anuntat ... (vezi toată discuția)