Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare materie prima si ob inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare materie prima si ob inventar

va rog sa ma ajutati cum sa inregistrez:
- vanzare materie prima (tabla aflata in stoc 301) la fier vechi(pe fact de vanzare am trecut deseu otel)
- vanzare OB inventar (mentionez firma este in insolventa si se vand toate stocurile)
Vanzare materie prima(tabla) la fier vechi 371 = 301
Inregistrare factura 411 = % 703 si 4427 si evidentierea tot in factura a cotei 3% la fondul de mediu aplicat la valoarea lui 703
Incasarea contravalorii 5311 = 411 fara valoarea cotei la fondul de mediu
evidentierea cheltuielii cu cota 635 = 411
Descarcarea din gestiune a marfii (tabla) 607 = 371
Deci fondul cota la fondul de mediu a fost retinut si platit de firma unde ati vandut dumneavoastra tabla ca deseu.

Vanzare obiecte de inventar 371 = 303
Inregistrare factura 411 = % 707 si 4427
Incasarea contravalorii 5311 = 411
Descarcarea din gestiune a obiecte;pr de inventar vandute 607 = 371