avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare materie prima si ob inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare materie prima si ob inventar

va rog sa ma ajutati cum sa inregistrez:
- vanzare materie prima (tabla aflata in stoc 301) la fier vechi(pe fact de vanzare am trecut deseu otel)
- vanzare OB inventar (mentionez firma este in insolventa si se vand toate stocurile)
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:21, 22 Mai 2011
Vanzare materie prima(tabla) la fier vechi 371 = 301
Inregistrare factura 411 = % 703 si 4427 si evidentierea tot in factura a cotei 3% la fondul de mediu aplicat la valoarea lui 703
Incasarea contravalorii 5311 = 411 fara valoarea cotei la fondul de mediu
evidentierea cheltuielii cu cota 635 = 411
Descarcarea din gestiune a marfii (tabla) 607 = 371
Deci fondul cota la fondul de mediu a fost retinut si platit de firma unde ati vandut dumneavoastra tabla ca deseu.

Vanzare obiecte de inventar 371 = 303
Inregistrare factura 411 = % 707 si 4427
Incasarea contravalorii 5311 = 411
Descarcarea din gestiune a obiecte;pr de inventar vandute 607 = 371

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila...... SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Respectuos as ruga , sa-mi trimita cineva o monografie contabila pt. masini casate, procurate pentru dezmembrare. Va multumesc din inima. (vezi toată discuția)
Cum inregistrez? kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O firma de distributie comercializeaza carbuni de gratar, la saci de 3 kg, pe care ii ia de la o firma din Prahova. Firma de distributie cumpara ... (vezi toată discuția)
Materii prime deteriorate rezulta deseuri vlad.aurelia vlad.aurelia Buna ziua.Vin si eu cu o problema pentru a carei rezolvare as dori niste sugestii.Din cauza ninsorilor si a frigului ,acoperisul unei magazii unde erau ... (vezi toată discuția)