Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplatata salariilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplatata salariilor

Buna ziua! Sotul meu lucreaza la un patron cu CIM din 2009 si mai mult este prin deplasare, vine acasa odata la luna. In anul 2010 a luat de 4 ori salariul (iulie, august, octombrie, noiembrie), iar anul acesta de 2 ori (ianuarie, februarie).Patronul promite ca va da salariile restante, dar cand ajunge la data promisa tot nu da. Intrebarea mea este: ce se poate face in aceasta situatie? Cum ne putem recupera salariile restante?
Puteti face o sesizare la ITM sau formulati o actiune in instanta prin care se solicita obligarea angajatorului la plata salariului restant.