avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz 40 de zile daca se termina contractul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz 40 de zile daca se termina contractul?

Buna ziua.
As dori sa intreb ,daca am semnat un contract pe 2 luni si acesta imi expira intr-o saptamana mai trebuie sa stau in preaviz daca nu mai vreau sa continui cu firma respectiva?Mentionez ca am functie de conducere.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:56, 20 Mai 2011
Cotractul de munca pe perioada determinata se incheie la termenul specificat in el. Nu se mai discuta de preaviz.
C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat .... in aceasta situatie nu se acorda preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare demisie DrThrax2010 DrThrax2010 daca eu am semnat un act aditional de prelungire de 3 luni .. si nu am nici un act la mine .. pot sa plec fara preaviz ?? (vezi toată discuția)
Prevederile codului muncii referitor la demisie xynightwish xynightwish Buna ziua, Ocup o functie de conducere intr-o firma privata si vreau sa demisionez cu data de 1 octombrie. In contractul individual de munca, semnat in 2008, ... (vezi toată discuția)
Demisie ailin22 ailin22 am o problema.Sunt angajata din martie anul trecut la o firma iar acum vreau sa imi dau demisia ptr ca nu a fost de acord sa ne dea concediile de odihna,cum ... (vezi toată discuția)