Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie non profit, fara scop patrimonial
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie non profit, fara scop patrimonial

Se poate intocmi un proces verbal prin care membrii asociatiei sa nu fie renumerati pentru munca oferita? Daca presedintele nu mai doreste sa faca parte din asociatie el poate face o cerere de retragere? in consecinta trebuie modificat si statutul sau este suficienta inscrierea unei alte persoane ca presedinte?
Va multumesc,
e_rainbow_love, utilizator
Cititi statutul, retragerea presedintelui, evident ca se lasa cu o noua numire si deci o modificare de statut.
Regula e ca sa nu fie remunerati, iar exceptia de la regula e hotarata de adunarea generala.
Presedintele trebuie sa faca mai intai cerere de demisie din functia aleasa de presedinte dar poate ramane membru.
Despre calitatea de membru si renuntarea la ea, trebuie sa vedeti daca face parte dintre membrii fondatori sau nu si daca, in cazul in care doreste sa renunte si la calitatea de membru fondator, mai raman minim 3 persoane pentru ca altfel se desfiinteaza asociatia. Daca persoana nu mai doreste sa fie membru fondator, atunci cand veti inregistra la judecatorie, modificarile aduse la componenta organelor de conducere, faceti si o modificare de scoatere a acestui membru fondator.
Daca nu e membru fondator, e mai simplu. Completeaza o cerere si gata.